CSU Oradea - CSU Reşiţa - Derby universitar pe semicerc
Iubitorii handbalului feminin sunt aşteptaţi duminică, de la ora 11.00, în sala de sport a Universităţii, unde orădencele de la CSU vor primi vizita studentelor din Reşiţa într-o partidă care va conta pentru runda a 7-a din Seria D a Diviziei A.
CSU Reşiţa este o echipă solidă care se bazează de ani buni pe acelaşi nucleu de jucătoare. Principalele pericole ale bănăţencelor vor fi Adriana Voinea, refăcută după o accidentare îndelungată, şi Simina Vezentan, o jucătoare experimentată şi de calitate. De partea cealaltă, în tabăra gazdelor sunt câteva indisponibilităţi. Adina Sabău, portarul venit de la Zalău, este accidentată şi nu va putea evolua deloc, iar Crina Pintea şi Cipriana Petric au şi ele probleme medicale.
În etapa precedentă, CSU Reşiţa a învins la 10 goluri diferenţă satelitul echipei Minaur, provocându-i astfel înfrângerea cea mai clară de până acum, în timp ce orădencele au cedat la Chişineu Criş după un joc echilibrat doar în prima repriză. În duelul direct de la Reşiţa din etapa a doua, bihorencele au fost învinse la doar un gol diferenţă (20-21), după ce la pauză ecartul era de trei goluri în favoarea reşiţencelor (9-12). Aşadar, un bun prilej pentru gazde de a încerca să îşi ia revanşa. În clasament, Reşiţa ocupă locul al 3-lea cu 9 puncte adunate din trei victorii şi trei înfrângeri, în timp ce Oradea se află pe locul al 5-lea cu 6 puncte contabilizate după două succese şi 4 eşecuri. După noul format al competiţiei, ecartul valoric dintre formaţii este foarte mic, fiecare dintre echipe având şansa ei. Jocul va fi arbitrat de către cuplul O. Durnea - F. Toaca din Timişoara.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.