Aventura CSC Sânmartin în Cupa României s-a încheiat în turul 4, în care a fost învinsă ieri la Sântion, în faţa a aproximativ 500 de spectatori, de Universitatea Cluj. Echipa de liga secundă s-a impus in extremis cu 2-1, deşi a evoluat mai bine de o jumătate de oră în inferioritate numerică.

Timoraţi parcă de numele adversarului, bihorenii au început ezitant partida, permiţând Universităţii să marcheze rapid prin experimentatul G. Florescu (11), care, în urma unui corner, a reluat cu capul din centrul careului, în vinclul porţii lui Barabaş.  Treptat, CSC Sânmartin a început să joace mai curajos şi F. Pop (26) l-a învins pe Tordai cu o lovitură de cap după un corner executat de Sorian.

Echilibrul numeric din teren a fost stricat în minutul 57 când portughezul Rafa Miranda a văzut al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu după un fault în zona centrului terenului. CSC Sânmartin a avut ocazia de a avea şi avantaj pe tabela de marcaj, dar Sorian şi S. Pop au şutat în bară, în timp ce oapeţii au avut şi ei o ocazie importantă, însă mingea a fost scosă de pe linia porţii de  F. Pop. Când toată lumea aştepta cele două reprize de prelumngiri, Universitatea s-a dovedit mai pragmatică şi a dat lovitura de graţie adversarului în minutul 90+2 prin Taub.

CSC: Barabaş - Fl. Pop, Nogo (57 Arsene), Pintea, Lupşe - Habakuk - Sorian (cpt.), Andraş (52 Vancea), Tiponuţ - Sg. Pop. Rezerve neutilizate: Beke - Cl. Popa, Brata, Sabados, Biţiş. Antrenor: Călin Cheregi.

”U” Cluj: Tordai - Inacio (49 D. Goga), Kay, Art. Crăciun, Taub - G. Florescu (cpt.), Dican - R. Takacs, Rafa Miranda, N. Pîrvulescu - Al. Pop. Rezerve: Gorcea - Gomes, Berci, Telcean, Ceitil, Burghele. Antrenor: Adrian Falub

Arbitri: Gaitin Claudiu - la centru; Filip Alexandru (ambii din Timişoara, Humita Ioan Daniel (Armeniş - Caraş Severin) - asistenţi. Observatori FRF: Hotico Ion (Baia Mare), Moga Leontin (Zalău).

Marcatori: Sefer 3, 83, Blanco11

Meciurile Olimpic Cetate Râşnov - FK Csikszereda, CSA Steaua Bucureşti - Concordia Chiajna şi Metalul Buzău - CSM Focşani s-au terminat după închiderea ediţiei.

Învingătoarele s-au calificat în "16-imile" de finală, în care vor juca şi cele 14 echipe din Liga I, meciurile fiind programate între 24-26 septembrie.

Tragerea la sorţi are loc astăzi de la ora 12.00.