Echipele naționale ale Poloniei, Muntenegrului, Franței și Rusiei s-au calificat în sferturile de finală ale CM din Danemarca, fază în care au ajuns anterior și România, Norvegia, Danemarca și Olanda, cele 8 formații urmând a evolua astăzi pentru calificarea în semifinale.

Ultimele patru meciuri din optimile de finală ale CM din Danemarca s-au încheiat cu următoarele rezultate: Polonia-Ungaria 24-23 (13-14), Muntenegru-Angola 38-28 (19-13), Spania-Franța 21-22 (12-9) și Rusia-Coreea de Sud 30-25 (16-13). Astfel, în sferturile de finală s-au calificat Polonia, Muntenegru, Franța și Rusia. Naționala de handbal feminin a României s-a calificat în sferturile de finală ale CM din Danemarca, după ce a eliminat chiar deținătoarea titlului, Brazilia, și va juca în compania Danemarcei, alături de care s-au mai calificat în sferturi, în aceeași seară, Olanda și Norvegia. Tricolorele s-au impus în fața campioanei mondiale en-titre, Brazilia, cu scorul de 25-22 (13-8). Programul complet al meciurilor din sferturi, programate astăzi, este următorul: România-Danemarca (ora 21.45, la Herning), Olanda-Franța, Norvegia-Muntenegru și Polonia-Rusia. Obiectivul naționalei României la CM din Danemarca a fost clasarea pe unul din primele opt locuri, acesta fiind deja îndeplinit. Partidele din sferturile de finală se vor disputa astăzi, semifinalele în 18 decembrie, și finalele pentru medalii, precum și meciurile pentru locurile 5-6 și 7-8, în 20 decembrie. La ediția din 2013, echipa României s-a clasat pe locul 10, ultima medalie mondială - argint - datând din 2005. Echipa României este singura din lume care a participat la toate edițiile Campionatului Mondial.