Rezultat foarte bun obţinut de CF Bihorul Beiuş în Campionatul Naţional de juniori A1, rezervat jucătorilor născuţi în 1996 şi mai tineri. Echipa beiuşeană s-a situat pe locul 2, cea mai bună clasare a unei formaţii bihorene la această categorie de vârstă.

După un campionat câştigat fără probleme, beiuşenii au rezolvat lejer şi faza interjudeţeană şi zonală, calificându-se în turneul final de patru echipe organizat de FRF la Buftea. Parcursul foarte bun al bihorenilor a fost repetat şi în semifinala cu Jiul Petroşani, câştigată cu 1-0 în urma golului marcat de Mark Micle (57).

Finala au disputat-o în compania celor de la CSM Paşcani, care în cealaltă semifinală dispusese de Olimpia Suseni, cu 5-2. Miza întâlnirii i-a copleşit pe unii dintre jucătorii beiuşeni, iar moldovenii, mai pragmatici şi experimentaţi, le-au speculat prompt slăbiciunile. Ocaziile ratate de golgeterul Mihuţa în debutul jocului, în minutele 3 şi 9, a doua de-a dreptul monumentală, şut pe lângă poartă după ce a driblat portarul, s-au răzbunat imediat. Szatmari (17) şi-a introdus mingea în propria poartă (0-1), pentru ca în minutul 35 moldovenii să majoreze avantajul cu o lovitură de la 11 metri, după o imprudenţă a unui fundaş beiuşean (0-2). Şi debutul reprizei secunde a fost nefast pentru beiuşeni, care au mai încasat un gol, în minutul 47 (0-3). Nemaiavând ce pierde, CF Bihorul s-a aruncat în atac, dar nici norocul nu a fost de partea sa, Turle (63) lovind bara din lovitură liberă. Totuşi, Miklo (68) a reuşit să marcheze după ce a driblat portarul (3-1), însă peste şase minute CSM Paşcani, finalista de anul trecut, a refăcut diferenţa de trei goluri (4-1) după încă o ezitare a defensivei adverse. Finalul i-a găsit pe beiuşeni dezamăgiţi, dar parcursul şi poziţionarea în topul naţional sunt de apreciat. Pe lângă cupa, diploma, medaliile şi tricourile cuvenite ocupantei locului secund, CF Bihorul Beiuş a primit şi un premiu special. Mai precis, mijlocaşul Paul Chiş Toie a fost desemnat cel mai tehnic jucător al competiţiei.

Locul 3 a revenit Jiului Petroşani, după 4-2 cu argeşenii de la Olimpia Suseni.

Lotul CF Bihorul Beiuş:

Andrei Magda, Hari Ispas - Szatmári Norbert, Vlad Foghiş, Kuruţ István, Daniel Stan, Mikló Roland - Alex Turle (cpt.), Paul Chiş-Toie, Alexandru Lezeu, Cătălin Dan, Micle Mark, Balint Norbert, Cătălin Iştoc, Robert Ţirban, Paul Mihuţa, Cristian Lezeu, George Tenche, Cătălin Creţu, Sebastian Popa, Ionuţ Ille.

Staff-tul echipei beiuşene: Alin Popa - antrenor principal, Florin Popa, Vlad Silaghi, Ciprian Carţi - secunzi, Silviu Odobasianu - cu portarii, Ionel Goina - vicepreşedinte, Ionel Bondor - delegat, Valentin Mlendea - medic.

La Buftea, echipa a fost însoţită şi de Petru Boros, secretarul Asociaţiei Judeţene de Fotbal Bihor.