CF Bihorul Beiuş - CSC Sânmartin 6-1 (3-1)
Teren: Uileacu de Beiuş
Spectatori: aproximativ 50
Marcatori: Trip 6 (11 m), Dumiter 10, Cipău 17, 54 (11 metri), Agiurgeoaie 49 (11 m), 58 / Novak 39
CF Beiuş: Odobasianu (46 Sălăjan) - Silaghi, Mihoc, Şerb, Morar, Drule (46 Grosu), F. Popa (80 Moisi), A. Cipău, Dumiter (46 N. Toma), Trip, Agiurgeoaie.
Antrenor: Adrian David.
CSC Sânmartin: Opriş - Iuhas, Matei, Pintea, Marian, Copil, Bughi, Selegean, Novak, Sălăjean, Căvăjdan. Au mai intrat: Petre - Belcin, Gabor, A. Achim, Dianu. Antrenor: Horia Rădulescu.
A arbitrat la centru Dacian Boruţ.
Pe un teren acoperit cu un strat subţire de zăpadă, cele două echipe au fost protagonistele unui meci amical viu disputat, cu faze la ambele porţi şi cu goluri multe. În mare vervă, beiuşenii au surclasat cu 6-1 liderul Ligii a IV-a, aflat până astăzi în cantonament la Stâna de Vale.
Ocupanta penultimului loc în seria a 5-a din Liga a III-a, CF Bihorul Beiuş a început în forţă partida şi după doar un sfert de oră conducea cu un scor de neprezentare (3-0). Trip (6) a transformat o lovitură de la 11 metri obţinută de Cipău, Dumiter (10) a scăpat singur spre poartă şi l-a învins pe Opriş, iar Cipău (15) a finalizat cu capul din mijlocul careului în urma unui corner executat de Trip. Novak (39), cel mai activ jucător al CSC Sânmartin, a redus diferenţa cu o lovitură de cap (3-1). Scorul a luat, însă, proporţii după pauză. Agiurgeoaie (49) a înscris din lovitură de la 11 metri dictată după un henţ discutabil comis de Iuhas (4-1). Tot de la punctul cu var a marcat şi Cipău (54) în urma unui fault în careu comis de Pintea asupra lui Silaghi (5-1), pentru ca Agiurgeoaie (58) să stabilească rezultatul final (6-1) cu un şut sub bară, din 10 metri. Trip a avut posibilitatea de a majora avantajul, dar a irosit trei situaţii în minutele 61, 64 şi 66. Ocazii au avut şi cei de la CSC Sânmartin pe final, dar Sălăjan s-a evidenţiat în câteva rânduri. În această săptămână, mai precis joi, CF Bihorul Beiuş va juca tot la Uileacu de Beiuş, cu Poiana Budureasa, locul 4 în Liga a IV-a, iar CSC Sânmartin întâlneşte astăzi, de la ora 11.00, la Salonta, pe CS Mioveni, ocupanta locului 3 în seria a II-a a eşalonului secund.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.