Cea mai bună tenismenă a Bihorului a făcut un salt important în ierarhia WTA după parcursul foarte bun de la Indian Harbour Beach, turneu dotat cu premii în valoare de 60.000 de dolari. Irina Maria Bara a atins în această săptămână maximul carierei atât la simplu (locul 151), cât şi la dublu (locul 105).

Parcurs foarte bun la Indian Harbour Beach

Finalistă la simplu, Irina (23 ani) a obţinut 48 de puncte şi 4863 de dolari, urcând 19 poziţii în ierarhia jucătoarelor profesioniste. Cea mai bună clasare era locul 166, la 5 februarie 2018. În finală, tenismena originară din Ştei a fost învinsă de Caroline Dolehide (SUA, 135 WTA, favorită nr. 7), scor 6-4, 7-5. Cu o zi înainte de acest meci, Irina a stat mai bine de şase ore pe teren, câştigând trei meciuri, unul la simplu, de trei ori şi 27 de minute, cu Taylor Townsend (SUA, 113) 6-7 (5), 7-5, 7-5 şi două la dublu!

A fost cea mai importantă finală a carierei la simplu, cele 16 de până acum - palmares 9 victorii - 7 înfrângeri - fiind la nivel de turnee de 25.000 sau 10.000 de dolari.

În proba de dublu, Irina şi Silvia Soler-Espinosa (Spania) au câştigat trofeul, 80 de puncte WTA şi un premiu de 3.344 dolari. Astfel, ea a câştigat al 25-lea titlu la dublu al carierei din 44 de finale disputate în circuitul ITF, primul al actualului sezon!

A şaptea româncă în topul WTA

Irina Bara este a şaptea româncă în ierarhia WTA după Simona Halep (locul 1), Sorana Cîrstea (34), Irina-Camelia Begu (38), Mihaela Buzărnescu (40), Monica Niculescu (64), Ana Bogdan (66)!