Se cunosc toate participantele din grupa A a Regiunii Nord-Vest la  barajul de promovare în Liga a III-a. ACS CAO 1910 Oradea se va duela cu CSM Satu Mare și Someșul Dej în miniturneul de la Zalău, din perioada 1-9 august.

Conform așteptărilor, CSM Satu Mare a fost declarată participantă la baraj de Comitetul Executiv al AJF Satu Mare, iar Someșul Dej a câștigat Liga a IV-a Cluj după două meciuri decisive cu Victoria Cluj. Primul l-a pierdut pe teren propriu, scor 2-3, iar al doilea l-a câștigat dramatic cu 2-1, în minutul 90! La scor egal, Victoria Cluj și-ar fi păstrat avansul de două puncte și ar fi devenit campioană! Cele două echipe au abordat partidele directe cu punctajul înjumătățit.

Dejenii pregătiți de Gheorghe Barbu au ratat un penalty în minutul 2, apoi au primit rapid gol, dar au întors rezultatul prin reușitele lui Colța (65) și D. Popa (90).

La Someșul au jucat Sabo - Plăian, Toma, Costin Sg., Podină, Rebus, Rus S., Dobrea, Hetea, Bogdan P., Colţa. Au mai intrat: Trif, Petrean, Budăcan, Boerean, Popa.  Cel mai experimentat şi galonat  component al formaţiei dejene este Sergiu Costin, fost campion cu Oţelul Galaţi şi cu multe sezoane la activ în Liga I şi la Gloria Bistriţa.

„Noi ne-am schimbat atitudinea. Am început foarte bine, am avut 11 metri, am ratat, dar apoi am luat gol dintr-o nimereală. Au avut două şanse să închidă meciul, am avut şi noi, dar cum noi am fost morţi în tur, acum cred că ei au căzut total pe final. Nu puteam fi supărat nici dacă se termina egal. Dar i-am avut acum şi pe Popa şi pe Sergiu Costin, care nu au fost data trecută", a afirmat Gheorghe Barbu, antrenorul Someşului.

Se anunţă un turneu foarte disputat la Zalău, prin prisma faptului că toate echipele participante îşi doresc să-l câştige şi să promoveze. Dacă vor fi locuri vacante în eşalonul trei ar putea promova şi grupări care încheie pe locul secund seriile de baraj.