În cadrul primului tur interjudețean la fotbal U17, echipa bihoreană Viitorul Beiuș va evolua în deplasare, cu Luceafărul Cluj-Napoca, campioana județului vecin. Partida se va disputa duminică, 26 mai, cu începere de la ora 14.00 pe stadionul din Parcul Iuliu Hațieganu.

Viitorul Beiuș a terminat Campionatul Județean U17 pe locul al doilea, după LPS Bihorul, dar din cauza faptului că prima clasată a utilizat jucători care au activat și în campionatul național nu i-a fost permisă prezența în această competiție. Astfel, Viitorul Beiuș, a doua clasată la nivel județean cu 30 de puncte (cu 9 mai puține decât LPS Bihorul) adunate după 10 victorii și 3 înfrângeri, golaveraj 56-18, se va deplasa la Cluj-Napoca pentru a se duela cu Luceafărul, campioana județului Cluj și o formație care a obținut victorii pe linie în toate cele 15 etape disputate având un golaveraj extraordinar, de 97 goluri înscrise și doar 11 primite. Așadar bihorenii antrenați de către Alin Popa vor avea un meci foarte greu pe terenul unei formații invincibile până la acest moment. Echipa învingătoare va evolua în turul al doilea al competiției. Câștigătoarea competiții va trebui să câștige 5 meciuri, adică cele trei tururi de calificare, o semifinală și finala. De remarcat performanța reușită de către clubul de fotbal beiușean care după doar doi ani de la înființare a obținut calificarea la faza națională a competiției cu echipa U17.