O partidă care se anunţa dificilă s-a încheiat cu o victorie categorică pentru CSM CSU Oradea. Campioana României a dispus cu 101-81 (22-18, 25-27, 43-23, 11-13) în deplasare de BCM U FC Argeş Piteşti în etapa a 7-a a Ligii Naţionale, grupa valorică A.

Dornică de reabilitare după eşecurile din ultima săptămână, echipa orădeană a început hotărâtă jocul de la Piteşti, instalându-se la conducere în urma unor acţiuni în viteză finalizate din interiorul, dar şi din afara semicercului. CSM U s-a desprins la 12 puncte în sfertul doi, dar a permis apoi adversarului să egaleze, însă înainte de pauză nou venitul Dragan Zekovic a înscris primele sale puncte readucând echipa orădeană la conducere (47-45).

Sfertul trei a fost de vis pentru orădeni, care au înscris nu mai puţin de 43 de puncte! Aşa s-a ajuns ca înaintea secvenţei decisivetabela să arate un neverosmil 90-68! Diferenţa maximă a fost de 27 de puncte (95-68), după care, pe fondul relaxării şi a utilizării tuturor jucătorilor trecuţi pe foaia oficială, ecartul să se reducă la 20 de puncte (101-81)!

CSM-ul a încheiat jocul cu 12 reușite de trei puncte, şi cu un procentaj de 68% la aruncările de două puncte. "Scorul a fost categoric, însă mă bucur mai mult pentru evoluția pe care am avut-o. Suntem la cel mai bun meci al nostru din acest campionat. Aș vrea să atrag atenția asupra clor 43 puncte marcate într-un sfert. Dincolo de rezultat, mă bucură reacția echipei după jocul extrem de prost cu Leiden.În ceea ce privește campionatul eu sunt de principiul obiectivelor cu bătaie scurtă. Primul obiectiv este calificarea în TOP 6. Apoi în primele trei. Cât timp avem acest sistem cu două faze în sezonul regulat și apoi playoff, nu poți să ai alte abordări. Mai ales că primele șapte echipe sunt foarte apropiate valoric.”, a comentat antrenorul Cristian Achim.

BCMU FC Argeș: Korniienko 14 (2×3), Bishop jr. 14 (1×3), Jeremic 13 (1×3), Person 12 (1×3), Siriscevic 12 (1×3), Sturanovic 12, Măciucă 2, T. Gheorghe 2, Ciotlăuș. Nu au jucat: Chirof, Paliciuc, Orbeanu. Antrenor: Florin Nini.

CSM CSU Oradea: Richard 21 (5×3), Watson 17 (1×3), Pasalic 14 (3×3), Ginyard 14 (1×3), Denison 13, Valeika 9, Gavrilă 5, Zekovic 3 (1×3), Fometescu 3 (1×3), Lázár 2, Petrescu, Meluț. Antrenor: Cristian Achim.

Arbitri: Alin Faur, Șerban Rașoga, Ciprian Ciocan. Comisar FR Baschet: Doru Vinași

Eliminat pentru 5 faulturi: – / Denison 35

Celelalte rezultate ale rundei: CSU Sibiu - U BT Cluj 85-74; Steaua Bucureşti - Dinamo Bucureşti 91-66. Meciul SCM Timişoara - SCM U Craiova are loc astăzi.

CSM CSU Oradea a încheiat turul cu 4 victorii şi 3 înfrângeri, situându-se pe locul 3, cu 11 puncte, după CSU Sibiu şi U BT Cluj, ambele cu 12 puncte.

Campionatul se întrerupe până la începutul lunii decembrie, când CSM CSU Oradea va evolua în deplasare cu SCM Timişoara, ocupanta locului 7. Până atunci, gruparea orădeană îţi va încheia miercuri (ora 19.30) aventura europeană pe terenul echipei Sakarya BSB, din Turcia, partida contând pentru etapa a 6-a din Grupa A a FIBA Europe Cup.