Barajul pentru Liga II - Opt din zece favorite au câștigat în deplasare
Favoritele primei faze a barajului pentru Liga a II-a și-au confirmat statutul în majoritatea partidelor, care au opus primele două clasate din cele zece serii ale Ligii a III-a. Nu mai puțin de opt din cele zece meciuri au fost câștigate de echipele oaspete, clasate pe primul loc la finalul play-off-ului.
Doar CS Tunari (locul 2 Seria 4) a învins un adversar mai bine cotat, CS Afumați (locul 1 Seria 3), iar meciul CSM Focșani (locul 2 Seria 2) și Dante Botoșani (locul 1 Seria 1) a fost singurul fără gol marcat.
Minaur Baia Mare (4-0 la Cugir), CSC Dumbrăvița (5-1 la Oravița cu CSM Deva) și CS Hunedoara (4-2 la CA Oradea) sunt ca și calificate în următorul baraj, la fel ca și CSM Slatina, care a trecut cu 2-0 de Pucioasa. Victorioase la limită în deplasare, SC Oțelul Galați (1-0 la Foresta Suceava), Progresul Spartac (1-0 cu SC Popești Leodeni), AFC Odorheiu Secuiesc (1-0 cu Viitorul Dăești) și CSM Reșița (1-0 la CSC Ghiroda și Giarmata Vii) sunt și ele în grafic înaintea manșei retur.
Rezultele partidelor tur:
B1: CSM Focșani (locul 2, Seria 2) -Dante Botoşani (Locul 1, Seria 1) 0-0
B2: Foresta Suceava (l 2, S 1) -SC Oțelul Galați (l 1, S 2) 0-1
Marcator: A. Nica 39
B3: CS Tunari (l 2, S 4) -CS Afumați (L 1, S 3) 3-2
Marcatori: C. Tudose 20, A. Stoian 56, V. Mihai 70 / Buduroi 33, F. Bălan 40
B4: SC Popeşti Leordeni (l 2, S 3) -Progresul Spartac (l 1, S 4) 0-1
Marcator: A. Matei 58
B5: Viitorul Dăeşti (l 2, S 6) -AFC Odorheiu Secuiesc (l 1, S 5) 0-1
Marcator: F. Guță 57
B6: FC Pucioasa (l 2, S 5) - SM Slatina (l 1, S 6) 0-2
Marcatori: C. Doman 38, A. Popovici 87
B7: CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (l 2, S 8) -CSM Reșița (l 1, S 7) 0-1
Marcator: Jorza 49
B8: CSM Deva (l 2, S 7) - SC Dumbrăviţa (l 1, S 8) 1-5
Marcatori: Avramovici 44 (pen.) / A. Bain 18, Paulevici 47 52, Ghindescu 58, Bodri 71
B9: CA Oradea (l 2, S 10) - CS Hunedoara (l 1, S 9) 2-4
Marcatori: D. Cârjan 23 (pen.), M. Ion 90+2 / Trăşcan 10, Arnăutu 47, A. Bradu 50, A. Roșu 70
B10: Metalurgistul Cugir (l 2, S 9) - Minaur Baia Mare (l 1, S 10) 0-4
Marcatori: D. Simion 14, Chinde 21, Gheba 33, R. Stănescu 74
Partidele retur vor avea loc sâmbătă, 28 mai, de la ora 17.30.
Cele zece câștigătoare din această fază semifinală vor accede în faza finală a barajului, programată în 4 iunie, turul, respectiv 8 iunie, returul.
F1: Învingătoarea B1 v Învingătoarea B2
F2: Învingătoarea B3 v Învingătoarea B4
F3: Învingătoarea B6 v Învingătoarea B5
F4: Învingătoarea B8 v Învingătoarea B7
F5: Învingătoarea B9 v Învingătoarea B10.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.