Asociaţia Judeţeană Sportul pentru Toţi, în colaborare cu Academia de dans şi bune maniere "Ars Nova", va iniţia din 1 februarie două proiecte extrem de atractive. Un sprijin concret se aşteaptă şi din partea Inspectoratului Şcolar Judeţean Bihor, un partener esenţial în buna desfăşurare a celor două proiecte.

Amănunte despre proiecte şi despre cum vor prinde contur acestea au fost oferite la conferinţa de presă de ieri, de la sediul Direcţiei Judeţene pentru Sport Bihor, la care au fost prezenţi Gheorghe Grădinaru, preşedintele Asociaţiei Judeţene Sportul pentru Toţi, Teodora Lăzuran, managerul Academiei, şi Pavel Vancea, secretarul Asociaţiei Sportul pentru Toţi. "Mişcarea ca mod de viaţă" este primul dintre cele două proiecte, care va debuta pe 1 februarie, urmăreşte să ofere orădenilor adulţi o oră de mişcare gratuită. Astfel, în fiecare luni, de la ora 16.30, la sediul Academiei, de pe str. Dimitrie Cantemir nr. 9-11, adulţii care doresc să facă mişcare o vor putea face în mod gratuit, participând la cursurile de stratching, aerobic, taibo etc. "Este o invitaţie pentru populaţia adultă de a-şi cunoaşte corpul, de a ieşi din casă pentru a face mişcare. Cred că adulţii în sine nu au o cultură a mişcării. Sperăm să găsim înţelegere şi sprijin şi la autorităţile locale, la Inspectoratul Şcolar, pentru că numai împreună putem finaliza aceste proiecte", a declarat Teodora Lăzuran. Al doilea proiect - "Creşte frumos, trăieşte sănătos" se adresează copiilor şi urmăreşte să implementeze în conştiinţa părinţilor necesitatea pentru cei mici de a face mişcare într-un cadru organizat, cu specialişti în domeniu. Acesta va demara tot pe 1 februarie şi se va încheia în 1 iunie, de Ziua Copilului, când cei care au răspuns cel mai bine şi s-au implicat profund în acest proiect vor fi premiaţi în cadru festiv, la un spectacol ce se va desfăşura în Orăşelul copiilor. "Am iniţiat un parteneriat cu clubul Ars Nova, un partener important mereu alături de noi, prin care să oferim posibilitatea orădenilor, adulţi şi copii, să facă mişcare. Niciun proiect nu urmăreşte câştiguri financiare, profesorii care ne vor ajuta o fac voluntar. Vrem să atragem lumea să facă sport. Vreau să schimb mentalitatea că sportivii sunt oameni mai puţin pregătiţi. Avem nevoie şi de sprijinul autorităţilor locale, nu este posibil ca judeţul Timiş să aibă 200.000 de lei pentru sportul de masă, iar în Bihor să nu fie alocată nicio sumă. Vom continua acţiunile sportive cu caracter de masă începute anul trecut în ştrandurile orădene", a precizat Gheorghe Grădinaru. Secretarul Asociaţiei Sportul pentru Toţi, Pavel Vancea, a precizat că asociaţia va continua derularea acţiunilor sportive de masă, vor fi organizate şi în acest an concursuri de badminton, un sport cu tot mai mare priză în rândul orădenilor de toate vârstele.