Al doilea meci al selecţionatei feminine de tineret a Romaniei la Campionatul European "U 20", Divizia B,  organizat la Oradea, a coincis cu o nouă victorie. Duminică seara, tricolorele au dispus de Marea Britanie, cu scorul de 76-61 (15-26, 11-10, 32-17, 18-8), într-un joc din grupa A în care la un moment dat a fost condusă şi cu 15 puncte!

Britanicele au avut un start mai bun şi au încheiat primul sfert cu un avans de 11 puncte (26-15). În continuare, gazdele au anihilat destul de bine adversarele sub propriul panou, dar ratările şi greşelile individuale au făcut ca la pauză tot oaspetele să fie în avantaj (26-36). Diferenţa putea fi şi mai mare dacă în ultima secundă Alina Podar nu reuşea o aruncare spectaculoasă de la mijlocul terenului!

România a revenit, însă, mult mai motivată de la vestiare şi după doar trei minute de la reluare au "pulverizat" avantajul oaspetelor şi chiar a preluat conducerea (37-36)! "Tricolorele" se aflau la conducere la sfârşitul sfertului 3 (58-53), iar în ultimul au forţat desprinderea. Marea Britanie şi-a jucat şansa cu ambiţie până în ultimele trei minute, când scorul a luat proporţii în favoarea României (76-61).

Aseară, după închiderea ediţiei, România a întâlnit Ucraina.

România: Podar 25 (4×3) puncte, I. Parău 17 (1×3), E. Armanu 12 (4×3), Ferariu 8, Popescu 5, Virjoghe 4, Demeter 4, Ghiță 1, Orban. Nu au jucat: Fleșer, M. Tănase, T. Armanu.

Antrenor: Cătălin Tănase. Asistenți: Larisa Toma, Alexandru Radu.

Ieri, după închiderea ediţiei:

Lituania - Marea Britanie, Israel - Grecia, România - Ucraina.

Etapa IV (mâine):

Ora 17.15: Marea Britanie - Ucraina (Colegiul Partenie Cosma); Ora 19.30: Grecia - Lituania (Colegiul Partenie Cosma)

Ora 19.30: România - Israel (Arena Antonio Alexe).

Danemarca - Bulgaria 57-65

După închiderea ediţiei: Cehia - Islanda.

Etapa IV (mâine)

Ora 15.00: Islanda - Turcia (Colegiul Economic Partenie Cosma), Bulgaria - Cehia (Arena Antonio Alexe).