Patinatorul Emil Imre (17 ani) a adus a doua medalie României la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE). După argintul obţinut luni în proba de 500 de metri, Emil a câştigat ieri medalia de aur în  cursa de 1.000 m la short track.

Dacă Tamas Antal, Lorena Stănică şi Teodora Pană au fost eliminaţi încă din primele faze, Emil Imre a ajuns pînă în finală fără prea mari emoţii. Românul s-a impus în serii şi în sferturi, iar în semifinale a terminat al doilea, la câteva zecimi de adversarul său. În finală s-a descurcat foarte bine, furnizând încă o surpriză la competiţoa organizată în staţiunile montane din zona Braţovului. Short track-ul este un tip de patinaj viteză, în care 4, 6 ori 8 sportivi se întrec pe un traseu circular, de obicei pe conturul unei suprafeţe de gheaţă destinate hocheiului. Sunt permise mici îmbrânceli. Distanţele diferă de la o probă la alta, existînd curse de 500, 1.000, 1.500 ori 3.000 de metri.