Cei de care depinde destinul echipei de baschet masculin, probabil singura capabilă să facă performanţă într-un oraş precum Oradea, au decis ca întreg colectivul tehnic care a activat în sezonul trecut să îşi desfăşoare munca în continuare.
.jpg&w=337&h=208&zc=3)
Cei de care depinde destinul echipei de baschet masculin, probabil singura capabilă să facă performanţă într-un oraş precum Oradea, au decis ca întreg colectivul tehnic care a activat în sezonul trecut să îşi desfăşoare munca în continuare.
Lotul echipei de polo a prins contur, iar transferurile făcute vin să confirme strategia pentru noul sezon. Astfel, de la Oradea au plecat jucători cu experienţă care ajunseseră să se plafoneze şi au venit alţii, mai tineri, dornici să facă performanţă. În aceste condiţii, antrenorului Dorin Costrăş nu i s-a trasat niciun obiectiv de clasament pentru noul sezon.
Clubul Sportiv Municipal va avea nu mai puţin de 8 reprezentanţi la Jocurile Mondiale Universitare care se vor desfăşura în perioada 19-30 august la Taipei. Dintre aceştia doar 7 sunt orădeni, al 8-lea fiind poloistul olandez Jesse Koopman.
Seria jocurilor amicale continuă pentru una dintre echipele cu ambiţii importante pentru următorii cinci ani. Astăzi, de la ora 18.30, pe Stadionul „Iuliu Bodola”, CAO Oradea va înfrunta CSC Sânmartin, o altă formaţie cu pretenţii pentru viitorul sezon.
După doar doi ani de la înfiinţare, echipa de handbal fete CSU CSM Oradea, participantă în Campionatul Naţional de handbal - Divizia A, trece prin momente de cumpănă după ce conducerea CSM a luat decizia de a-şi retrage total sprijinul acordat până în luna mai 2017 printr-un protocol de colaborare.
Primul meci oficial al sezonul pentru campioana Bihorului va avea loc astăzi, cu începere de la ora 17.30, în deplasare. Duelul din prima fază a Cupei României – faza naţională le aduce băieţilor pregătiţi de Vig Zoltan un adversar foarte greu de învins pe propriul teren.
Desfăşurată zilele trecute la Aninoasa (jud. Hunedoara), Cupa României la tir cu arcul a reunit pe linia de tragere aproape 100 de sportivi din toată ţara. Concursul s-a desfăşurat pe categorii de vârstă şi divizii, la distanţe diferite, potrivit regulamentelor. C.S. "Redpoint" Oradea a avut în concurs opt sportivi.
Prima ediţie a concursului de baschet „3 la 3” organizat de Sport Arena Streetball, în colaborare cu Primăria Oradea, Visit Oradea şi CSM Oradea s-a încheiat duminică seara, la Arena „Antonio Alexe”. Cea mai importantă categorie - open masculin - a fost adjudecată de către sârbii de la Dzakovi 3x3, care i-au învins în finală pe conaţionalii de la Extra Auto Vrbas.
Cu trei săptămâni înaintea începerii sezonului fotbalistic pe plan local, arbitrii şi observatorii din Bihor au participat la un seminar cu tema "Prevenţia corupţiei în arbitraj". Cursul din cadrul Şcolii de Vară a fost organizat la Hotel Continental Forum de AJF şi CJA Bihor, în baza unui proiect implementat la Consiliul Judeţean Bihor.
Chiar dacă încă nu au antrenor, fostul, Mircea Madar, renunțând din motive personale, lotul s-a reunit sub comanda interimară a lui Ciprian Fogaraşi și au început antrenamentele în urmă cu două săptămâni. Acumulările fizice au alternat cu jocuri de pregătire.