D-ale cetăţeanului
Să învăţăm din greşelile altora!
Nu o dată am călătorit cu tramvaiul şi continui să călătoresc cu acest mijloc de transport în comun care este rapid, ieftin şi, nu în ultimul rând, cel mai sigur. Neplăcerea mea este legată de faptul că în Oradea, de exemplu, s-a întâmplat ca de multe ori să văd că vatmanul este însoţit de câte un prieten, şefi sau şefuleţi, care-l ţin la taifas, distrăgându-i atenţia în acest fel, nu-i aşa? De ce mă leg de acest aspect? Pentru că nu am dori să se întâmple vreun accident provocat tocmai din cauza neatenţiei vatmanilor. Un incident neplăcut s-a petrecut la Timişoara, pe 22 februarie, când un tramvai s-a ciocnit cu un alt tramvai care venea din faţă. Din fericire, nu au existat victime, doar unul dintre vatmani rănindu-se uşor. Nefiind oră de vârf, în tramvai nu erau decât trei călători. Aşadar, iată că şi tramvaiele pot fi implicate în accidente, chiar dacă unii dintre noi îl consideră cel mai sigur mijloc de transport. Bine ar fi ca vatmanii să fie atenţi la drum, nu angrenaţi în discuţii în timpul serviciului.
La Măgeşti telefonia RDS, doar pe jumătate
Deşi cu mai mulţi ani în urmă au fost depuse cereri pentru instalarea telefoniei fixe complete în comuna Măgeşti, compania RDS a soluţionat doar jumătate din solicitările respective. Satele Cacuciu Nou, Ortiteag şi Gălăşeni au rămas fără sistem de telefonie. În urma numeroaselor sesizări, conducerea RDS a comunicat: "Din lipsă de materiale nu vă mai putem instala telefoane fixe". Reprezentanţii RDS Oradea au mai declarat că pot elibera pe bază de contracte telefoane de tip digi-mobil, solicitanţii fiind rugaţi să se prezinte cu buletinul de identitate şi adeverinţa de imobil de la primărie atât la RDS Oradea, cât şi la RDS Aleşd.
Condică de sugestii şi reclamaţii
Intenţia consumatorului nu este întotdeauna aceea de a reclama unele neajunsuri, ci şi de a face sugestii sau chiar de a muţumi pentru eventuale servicii. Fiind un gurmand, într-o zi m-am dus la restaurantul CFR, în speranţa că voi putea mânca o delicioasă ciorbă de burtă, aşa cum obişnuiam altădată. Spre surprinderea mea, în respectivul restaurant nu am găsit acea ciorbă, aşa că am cerut să mi se servească altceva: ciorbă de perişoare, din care nu am mâncat decât jumătate. La fel a procedat şi un alt client, de altfel, singurul din sala de mese. Asta, tot spre surprinderea mea, întrucât aici odinioară era o mare afluenţă de clienţi. Surprins aşadar de aceste aspecte, am solicitat respectuos să mi se pună la dispoziţie condica de sugestii şi reclamaţii, dar aşa ceva aveam să aflu că nu există. Nu doream altceva decât să-mi exprim nemulţumirea atât în ceea ce priveşte lipsa preparatelor, cât şi a afluxului de muşterii de altădată. Doresc doar ca delicioasele preparate din 2008 să le găsim şi în acest an, iar condica de sugestii şi reclamaţii să fie pusă la dispoziţia consumatorului oricând.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.