Circulaţie cu restricţii, pe străzile din spatele Gării
Începând de ieri, circulaţia în spatele Gării din Oradea a fost restricţionată din cauza lucrărilor de reabilitare a reţelei primare de termoficare, programate să se finalizeze pe data de 15 august a.c. În jurul orei 7.00, muncitorii firmei Chimprestor au început să monteze semnalizatoarele pentru restricţionarea traficului rutier de pe strada Ecaterina Teodoroiu, Ana Ipătescu şi Depoului şi au început să spargă asfaltul şi să introducă reţelele de termoficare.
Datorită lucrărilor demarate pe aceste străzi, s-a decis oprirea în întregime a circulaţiei pe tronsonul cuprins între Ana Ipătescu şi intersecţia străzilor Depoului cu Beldiceanu. În schimb, pe strada Ecaterina Teodoroiu, circulaţia nu a fost oprită, în cele două capete de drum fiind prezenţi doi angajaţi ai firmei constructoare, care, după ce se asigură că pe drum nu mai este o altă maşină, comunică prin staţie acest lucru şi abia apoi permit accesul autoturismelor, care pot circula pe o singură bandă, deoarece înlocuirea reţelelor se face pe o parte a drumului. Ieri, lucrările au demarat de la intersecţia străzii Depoului cu Nicolae Beldiceanu, continuând cu săpăturile pe strada Ana Ipătescu şi pe Strada Ecaterina Teodoroiu, pe porţiunea de lângă pasarela CFR de la Gară. Lucrările pe strada Strada Depoului au început de câteva luni bune, însă ritmul lent al antreprenorului Chimprestor i-a exasperat atât pe riverani, cât şi autorităţile locale. Primii s-au plâns că lunile trecute angajaţii se mişcau foarte încet şi că nu-şi făceau treaba aşa cum trebuie. Mai mult, nici noua conducere a Primăriei nu s-a arătat prea mulţumită de modul cum muncitorii Chimprestor îşi fac treaba, aşa că a cerut firmei să accepte un protocol de colaborare. În baza acestui protocol, Chimprestor se obligă să finalizeze reabilitarea reţelei primare de termoficare pe străzile Ana Ipătescu, Ecaterina Teodoroiu şi strada Depoului până pe data de 15 august a.c. În cazul în care executantul nu reuşeşte să respecte acest termen i se vor putea aplica penalităţi de 15% pe zi de întârziere din valoarea totală a contractului. De asemenea, durata garanţiei de bună execuţie a lucrărilor contractate este de trei ani de la data recepţiei lucrărilor. Rămâne de văzut în ce măsură muncitorii îşi vor menţine elanul, astfel ca lucrările să se încadreze în termenul de o lună. În continuare, pe porţiunea dintre intersecţia străzii Depoului cu strada Beldiceanu până la strada Ecaterina Teodoroiu - intersecţie cu strada Negoiu circulaţia va fi restricţionată.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.