La sfârşitul lunii ianuarie, Guvenul a aprobat Ordonanţa privind organizarea şi finanţarea rezidenţiatului, cu noi prevederi în favoarea acestei categorii, Ministerul Sănătăţii urmărind eliminarea şomerilor sau a vânzătorilor cu diplomă de licenţă de medicină şi asigurarea asistenţei medicale de specialitate în zonele deficitare.


