În perioada 21-25 ianuarie, s-a desfăşurat proiectul "Săptămâna europeană de prevenire a cancerului de col uterin", simultan în şapte centre universitare din ţară - Bucureşti, Iaşi, Cluj-Napoca, Timişoara, Sibiu, Craiova şi Oradea.
În perioada 21-25 ianuarie, s-a desfăşurat proiectul "Săptămâna europeană de prevenire a cancerului de col uterin", simultan în şapte centre universitare din ţară - Bucureşti, Iaşi, Cluj-Napoca, Timişoara, Sibiu, Craiova şi Oradea.
Un cititor din Vadu Crişului, Ioan Miere, reclamă faptul că în localitate nu există niciun centru medical de permanenţă, motiv pentru care a fost nevoit să se deplaseze până la Spitalul din Aleşd.
În ultimele două săptămâni, în România, au fost semnalate 16 cazuri de virus gripal. După investigarea probelor recoltate de la pacienţii cu simptome de gripă, s-au confirmat astfel de cazuri în Bucureşti, Galaţi, Iaşi şi în Constanţa.
De curând, Colegiul Medicilor din România a precizat că, dacă ministrul Sănătăţii Publice va dori să analizeze şi să discute despre "atenţiile" acordate de către pacienţi medicilor, instituţia va fi de acord să coopereze în acest sens. Această ştire vine după ce Colegiul Medicilor, la o dezbatere, a menţionat că medicul sau unitatea sanitară nu are dreptul să solicite pacienţilor niciun tip de "atenţii", dar dacă pacientul doreşte, după terminarea consultaţiei sau a tratamentului, poate să facă acest lucru.
