Polițiștii au aplicat aproape cinci sute de amenzi și au reținut zeci de permise - Mii de șoferi testați pentru droguri sau alcool
Aproape 2.700 de persoane au fost legitimate și peste 2.500 de conducători auto testați pentru alcool sau droguri, în cadrul acțiunilor cu efective mărite, de tip „razie”, desfășurate de polițiștii din Bihor, în sistem integrat, la sfârșit de săptămână. Au fost aplicate 480 de sancțiuni, reținute 55 de permise de conducere și retrase 47 de certificate de înmatriculare.
În perioada 26 – 28 iunie a.c., polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bihor au continuat acțiunile în sistem integrat. Astfel, la sfârșit de săptămână, au fost desfășurate 27 de acțiuni preventiv-reactive, în sistem integrat și au fost efectuate 70 de filtre, în acțiuni fiind implicați 559 de polițiști de la structurile de ordine publică, poliție rutieră, investigații criminale, arme, explozivi și substanțe periculoase, transporturi și luptătorii de la acțiuni speciale, 67 de jandarmi, 64 de polițiști de frontieră, dar și reprezentați ai altor structuri de aplicare a legii. În cadrul acțiunilor, au fost legitimate 2.680 de persoane. De asemenea, au fost efectuate 2.554 de testări pentru depistarea consumului de alcool sau droguri.
În urma acțiunilor și controalelor desfășurate la sfârșit de săptămână, polițiștii din Bihor au aplicat, în total, 480 de sancțiuni contravenționale, cu amenzi în valoare de 332.348 de lei. Totodată, au fost constatate 65 de infracțiuni, dintre care 17 la regimul rutier. Din totalul sancțiunilor, 325 au fost aplicate pentru nerespectarea regimului circulației rutiere pe drumurile publice. Dintre acestea, 178 au fost aplicate unor conducători auto surprinși în timp ce depășeau limitele legale de viteză, 21 de sancțiuni au fost pentru conducere sub influența alcoolului, au fost sancționate 12 depășiri neregulamentare, 17 sancțiuni au fost pentru nerespectarea prevederilor legale privind portul centurii de siguranță, 4 pentru opriri neregulamentare, alte 2 pentru utilizarea telefonului mobil la volan fără sistemul de tip „mâini libere”, 7 au fost pentru lipsa ITP, au fost sancționați 14 bicicliști sau utilizatori de trotinete electrice, iar 70 de sancțiuni au fost pentru alte abateri. Au fost scoși din trafic, reprezentând un pericol pentru ceilalți participanți, 55 de conducători auto. Acestora le-a fost suspendat dreptul de a conduce autovehicule pe o perioadă de timp, conform legii. De asemenea, au fost oprite din a circula 47 de autovehicule care nu prezentau siguranță pe drumurile publice. Astfel, certificatele de înmatriculare ale vehiculelor au fost retrase, până la remedierea problemelor constatate.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.