Câteva zeci de mii de salariaţi italieni, în principal funcţionari şi angajaţi din domeniul metalurgiei, au demonstrat ieri la Roma, pentru a denunţa politica guvernului condus de Silvio Berlusconi şi a cere măsuri de susţinere, relatează AFP.

Demonstranţii, veniţi din toate regiunile Italiei la apelul principalului sindicat, CGIL, care a cerut declanşarea unei greve naţionale, au manifestat pentru a cere "locuri de muncă pentru toţi", un drept "prevăzut de Constituţie". Unul dintre oficialii CGIL a afirmat că la demonstraţie au participat 700.000 de persoane, în timp ce poliţia nu a anunţat încă nici o estimare a numărului de participanţi. "Pentru metalurgiştii italieni, este vorba despre cea mai devastatoare criză din toate timpurile", iar noile contracte de muncă negociate pentru funcţionari "vor determina deteriorarea calităţii serviciului public", a declarat secretarul general al CBIL, Gugliemo Epifani.