Semnată de Obama - Placă în memoria victimelor atentatelor de la 11 septembrie
Obama împreună cu soţia sa, Michelle, au vizitat turnul "1 World Trade Center" în compania primarului oraşului, Michael Bloomberg, a guvernatorilor statelor New York, Andrew Cuomo, şi New Jersey, Chris Christie. Structura din sticlă şi oţel, care a ajuns la 100 de etaje din cele 104 prevăzute la începutul lui aprilie, a devenit cea mai înaltă cladire din peisajul newyorkez. În cadrul acestei vizite scurte Obama a scris mesajul cu cerneală roşie, alături de semnătura sa, pe una dintre ultimele plăci ale edificiului. Barack Obama a salutat totodată muncitorii de la faţa locului, cărora le-a spus că noul turn este "o operă incredibilă". "Nu am putea fi mai mândri de voi. Acesta este spiritul Americii", a declarat el. Turnul 1WTC va fi finalizat la sfârşitul lui 2013 sau începutul lui 2014, iar acoperişul lui va fi deschis publicului. Acesta va avea la final o înălţime de 541 de metri, echivalentrul a 1.776 de picioare, cifră simbolizând anul Independenţei Statelor Unite, devenind cel mai înalt edificiu din Statele Unite şi al treilea din lume. Preşedintele american va participa la sfârşitul zilei la două strângeri de fonduri pentru campania sa la New York, în vederea alegerilor prezidenţiale de la 6 noiembrie, unul dintre evenimente fiind organizat la reşedinţa actriţei Sarah Jessica Parker, eroina serialului "Totul despre sex".



Comentarii
Nu există nici un comentariu.