Obama a demarat deja dialogul la nivel înalt cu Iranul şi Siria
Preşedintele american Barack Obama a demarat deja, de câteva luni, dialogul la cel mai înalt nivel cu Iranul şi Siria, într-o manieră discretă, prin intermediul specialiştilor echipei sale de tranziţie, potrivit organizaţiilor care au monitorizat aceste contacte, relatează AFP.
Oficial, deschiderea lui Obama faţă de Teheran şi Damasc a fost limitată de la preluarea atribuţiilor de preşedinte, acesta declarând că este pregătit "să întindă mâna" Iranului cu condiţia că Teheranul "să-şi deschidă pumnul". Totodată, secretarul de Stat, Hillary Clinton, avertizase că dosarul israeliano-sirian privind procesul de pace nu este considerat prioritar. Neoficial, şi chiar înainte de alegerea sa, preşedintele american a folosit în mare măsură ceea ce specialiştii numesc "a doua cale" în vederea apropieri celor două state din Orientul Mijlociu. Specialiştii în proliferare nucleară au avut, în ultimele luni, contacte "la cel mai înalt nivel" cu liderii iranieni, a precizat Jeffrey Boutwell, directorul din Statele Unite al grupului Pugwash, o organizaţie internaţională de cercetători care a obţinut în 1995 premiul Nobel pentru Pace. Fostul secretar al Apărării William Perry, care a făcut parte din echipa de campanie a lui Barack Obama, a participat la câteva din aceste întâlniri consacrate "unei varietăţi de probleme care divizează Iranul şi Occidentul, nu numai în privinţa programului nuclear (iranian), dar şi a procesului de pace din Orientul Mijlociu sau a problemelor legate de Golf", a declarat Boutwell. Washingtonul nu mai are relaţii diplomatice de aproape 30 de ani cu Teheranul şi se opune programului nuclear iranian care, potrivit oficialilor americani, are scopuri militare, acuzaţii dezminţite de iranieni.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.