Moldova are un nou ambasador la Moscova
Numele noului ambasador este Andrei Galbur, în vârstă de 37 de ani, fost şef al unui departament al Ministerului de Externe. Noul ambasador moldovean la Moscova deţine în prezent funcţia de şef al Direcţiei Generale Cooperare Multilaterală în cadrul MAEIE moldovean şi gestionează dosare care au legătură cu relaţiile R.Moldova cu organizaţii internaţionale ca OSCE, NATO, Consiliul Europei (CoE), ONU şi agenţiile sale. Potrivit ministerului, Galbur a fost angajat în cadrul serviciului diplomatic moldovean la 31 decembrie 1995, în funcţia de ataşat al Direcţiei Generale Europa şi America de Nord, în cadrul căreia a gestionat dosare legate de cooperarea bilaterală cu o serie de state din Europa şi America de Nord. În perioada 2000-2004, Galbur a fost secretar I al ambasadei moldovene în Austria, exercitând totodată funcţia de adjunct al Repezentantului Permanent pe lângă organizaţiile internaţionale de la Viena. Ulterior, el a fost transferat în cadrul aparatului central al ministerului, ca şef al Direcţiei Generale Securitate Internaţională. În iulie 2005, acesta devine şef al Departamentului Cooperare Multilaterală. În perioada 2007-2009, este ministru-consilier al ambasadei moldovene în SUA, iar începând din decembrie 2009 şi până în august 2010 este însărcinat cu afaceri la Washington. Anunţul privind numirea noului ambasador a fost făcut luni seara de premierul Vlad Filat. Funcţia de ambasador al Republicii Moldova la Moscova este vacantă de la sfârşitul lui aprilie, când Andrei Neguţă a fost rechemat la Chişinău. Guvernul a luat această decizie la iniţiativa Ministerului de Externe, după ce Neguţă a declarat pentru presa rusă că retragerea înainte de termen a militarilor ruşi din Transnistria reprezintă un pericol pentru R. Moldova.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.