Manifestaţie a radicalilor naţionalişti la Budapesta
Aproximativ 1.000 de radicali naţionalişti au participat sâmbătă la comemorarea unei bătălii din al doilea război mondial în Piaţa Eroilor din Budapesta, relatează MTI.
Poliţia a arestat patru bărbaţi şi o femeie croată, care purtau obiecte ce ar fi putut fi folosite drept arme, a declarat purtătorul de cuvânt al poliţiei, Judit Papp. Unul dintre bărbaţi era căutat de poliţie. Reuniunea a început la ora locală 15.00 (16.00 ora României), pentru a comemora "Ziua Onoarei", o bătălie din al doilea război mondial pentru apărarea Budapestei, unde militarii germani şi ungari au străpuns blocada impusă Castelului Buda. Majoritatea participanţilor erau tineri purtând încălţăminte şi haine negre şi bannere asociate cu dreapta radicală. Aceştia au ascultat discursurile rostite la mormântul soldatului necunoscut. Unele persoane purtau bannere cu sloganuri în cehă, croată, germană, italiană, suedeză şi slovacă. Printre organizaţiile participante s-a numărat şi Garda Ungară, precum şi mişcarea tinerilor radicali 64 Varmegye. Evenimentele s-au încheiat paşnic în jurul orei locale 18.00 (19.00 ora României).



Comentarii
Nu există nici un comentariu.