Ceea ce nu este prea bine cunoscut este faptul că aceste lansatoare au ajuns în capitala Osetiei de Sud încă din data de 8 august şi beneficiază de posibilitatea de a fi dotate cu focoase nucleare. Washingtonul este de părere că Moscova a dislocat aceste dispozitive în speranţa ca SUA să intervină şi astfel să aibă posibilitatea, motivul şi scuza de a folosi arsenalul nuclear.
Rachetele SS-21, pe care Rusia este suspectată de a le fi amplasat în capitala Osetiei de Sud, pot purta şi încărcătură convenţională, precum şi încărcătură nucleară. Cu toate acestea, încărcătura convenţională este destul de redusă, în comparaţie cu ce a aruncat aviaţia rusă până acum deasupra Georgiei.
Este destul de evident că Kremlinul, dacă nu se aştepta, atunci spera ca Statele Unite să-şi pună în aplicare doctrina militară care se manifestă în toate antrenamentele forţelor americane, deci să intervină într-un fel sau altul în conflictul georgian, pentru a putea aplica la rândul lui doctrina care prevede folosirea armamentului nuclear tactic în scop de intimidare. La ora actuală (ieri - n.a.), trupele ruse continuă să avanseze pe teritoriul Georgiei, în pofida angajamentului Moscovei de a-şi retrage forţele. Înaintarea ruşilor spre centrul ţării are loc prin detaşarea unor unităţi de mici dimensiuni formate în general din câte şase blindate. Pe lângă angajamentul de retragere al forţelor care nu pare a fi respectat, Rusia şi Georgia au negociat şi un schimb de prizonieri - 14 militari georgieni capturaţi în Osetia de Sud contra 5 soldaţi ruşi prinşi de georgieni. Negocierile însă au fost brusc întrerupte, deoarece, potrivit ruşilor, partea georgiană a pus condiţii politice şi militare de neacceptat pentru Moscova.
În acest timp, opoziţia georgiană pregăteşte detronarea preşedintelui Saakaşvili, anunţ făcut de Levan Ganceciladze. Opoziţia are în vedere organizarea unor alegeri anticipate, care să aibă loc în următoarele luni, preşedintele Saakaşvili fiind acuzat că pretextul invocat de el pentru declanşarea operaţiunilor militare, referitor la necesitatea refacerii integrităţii teritoriale a ţării, este o aberaţie, fiind doar o provocare la adresa Rusiei.
Mai multe voci din cadrul opoziţiei georgiene susţin că liderul georgian este singurul vinovat pentru izbucnirea războiului.