Gazprom a înregistrat pierderi de peste două miliarde de dolari în urma crizei gazelor naturale şi cere Ucrainei compensarea integrală a sumei, a declarat, ieri, directorul general adjunct al grupului rus, Alexander Medvedev, citat de agenţia RIA Novosti.

"Avem dreptul de a cere compensarea integrală din partea Ucrainei, întrucât am pierdut peste două miliarde de dolari în primele săptămâni din ianuarie", a spus Medvedev într-un interviu acordat postului de televiziune Russia Today. Oficialul a adăugat că Bulgaria, unul dintre clienţii Gazprom din Europa de Est, a indicat că va cere compensaţii pentru sistarea livrărilor de gaze naturale la începutul lunii ianuarie. Autorităţile de la Sofia au anunţat, vineri, că estimează pierderile cauzate de întreruperea importurilor de gaze naturale la 250 de milioane de euro (324 de milioane de dolari) şi vizează obţinerea unor despăgubiri de la Gazprom. Astfel, gupul rus ar putea livra Bulgariei gaze la un preţ mai redus pentru a acoperi pierderile cauzate, a precizat Medvedev. Ucraina şi Rusia, respectiv Gazprom şi Naftogaz, au semnat la 19 ianuarie un acord pentru reluarea tranzitului de gaze naturale, însă preşedintele ucrainean Viktor Iuşchenko a spus, luni, că înţelegerea ar putea fi anulată. "Acordul dintre Naftogaz şi Gazprom ar putea fi anulat dacă aflăm că a fost semnat sub presiune", a declarat Bogdan Sokolovski, reprezentantul preşedinţiei de la Kiev. Oficialul ucrainean a precizat că preşedinţia studiază cu atenţie documentele semnate.