Sâmbătă și duminică, pompierii militari bihoreni vor organiza o serie de activități dedicate copiilor, atât la sediile tuturor celor 12 subunități ale ISU Bihor, cât și în alte locații din Oradea, Paleu, Aleșd, Nucet, Batăr și Salonta.

 

Programul activităților în data de 31 mai

Astfel, cu ocazia Zilei Internaţionale a Copilului, sâmbătă, 31 mai, între orele 12.00-16.00, pompierii militari din cadrul Stației Ștei vor fi prezenți cu tehnică și echipamente specifice la evenimentul intitulat „Ziua Copilului: Fericire, Joc și Bucurie”, ce se va avea loc în incinta Sălii de sport din Nucet, iar pompierii Detașamentului Salonta vor desfășura, începând de la ora 10.00, la Cuibul Dropia din Salonta,  respectiv de la ora 11.00, în localitatea Batăr, activități de prezentare a tehnicii din dotare și de informare preventivă.

Programul activităților în data de 1 iunie

Duminică, 1 iunie, în intervalul orar 10.00 - 15.00, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Crişana” al județului Bihor va organiza, pentru toţi copiii din judeţ, “Ziua Porţilor Deschise”, la sediile Detașamentelor 1 și 2 de Pompieri Oradea, Detașamentului de Pompieri Marghita, Detașamentului de Pompieri Salonta, Secției de Pompieri Beiuș, Stației de Pompieri Aleşd, Staţiei de Pompieri Săcuieni, Staţiei de Pompieri Valea lui Mihai, Staţiei de Pompieri Ştei, Gărzii de Intervenţie 1 Mai, Gărzii de Intervenţie Sălard și Gărzii de Intervenţie Tinca.

În cadrul „Zilei Porților Deschise”, copiii vor asista la desfăşurarea exerciţiilor demonstrative de stingere a incendiilor, salvare de la înălţime, acordare a primului ajutor calificat, echipare contracronometru etc., la prezentarea autospecialelor de intervenție, a echipamentelor și accesoriilor din dotarea subunităților, precum şi la sesiuni de informare preventivă și la alte activități organizate special pentru ei.

Tot în data de 1 iunie, între orele 13.00 -15.00, pompierii Detașamentului 1 Oradea vor fi prezenți alături de copii și în Cetatea Oradea, iar între orele 12.30 -14.30, pompierii Detașamentului 2 Oradea, vor „descinde” în  Orășelul Copiilor din municipiu, cu autospeciala pentru lucrul cu apă de înaltă presiune și hidroperforare și alte echipamente specifice.

În aceeași zi, pompierii vor desfășura activități dedicate copiilor și în Paleu, în incinta bazei sportive și în Aleșd,  pe Aleea Campus din cartierul Șoimul.