La Şcoala cu clasele I-VIII din Ineu a fost marcată, zilele trecute, Ziua cărţii. Cu acest prilej, sub îndrumarea profesoarei Florina Toma, elevii claselor a V-a şi a VI-a au prezentat cele mai îndrăgite cărţi ale lor, pe care le-au expus în şcoală.

"Sunt convinsă că lectura cărţilor exercită asupra copilului şi tânărului o influenţă hotărâtoare în direcţia formării viitoarei sale personalităţi, a gustului său pentru frumos", este de părere prof. Florina Toma. Activitatea, intitulată "Drumul spre lectură", a accentuat ideea că elevii, într-o lume a informatizării, au nevoie de cărţi editate special pentru ei. Împreună cu prof. Simona Sârbu, elevii au realizat desene cu cartea preferată, apoi, cei care şi-au expus cărţile în cadrul şcolii le-au prezentat pe scurt pe cele preferate.

La finalul activităţii, prof. Dumitru Filimon a pregătit un filmuleţ cu activităţile prestate în şcoală, în cinstea acestui eveniment: Ziua cărţii.