Verificarea operatorilor economici - În 8 zile, 170 de controale
Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Bihor a început noul an cu intensificarea activităţilor de control la operatorii economici din industria alimentară.
Ca motivaţie a acestor inspecţii, directorul coordonator al DSVSA Bihor, dl dr. Mircea Gelu Budău, a spus: "Preocuparea DSVSA Bihor nu este de a da amenzi, ci de a preveni fraudarea în domeniul procesării, manipulării, depozitării şi comercializării, să asigurăm astfel integritatea produselor alimentare şi, implicit, să apărăm sănătatea consumatorilor". Şi, iată că în perioada 4-11 ianuarie a.c., au fost efectuate 170 de controale la operatorii economici din judeţ. În domeniul produselor alimentare de origine nonanimală au fost 67 de inspecţii, 85 de controale s-au derulat la operatorii economici cu activitate în domeniul alimentelor de origine animală şi 18 controale la unităţile mari de producţie.
Aşa cum a declarat dl Mircea Gelu Budău, la conferinţa de presă ce a avut loc, ieri, în urma acestor controale s-au aplicat 15 avertismente şi 3 amenzi contravenţionale în valoare totală de 25.000 de lei.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.