Începând cu 1 octombrie 2008, persoanele fizice vor putea efectua plata online a obligaţiilor fiscale prin intermediul cardurilor bancare.

Conform Ordinului Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală nr. 718/2008, publicat în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 347 din 6 mai 2008,
persoanele fizice vor putea achita online, la bugetul de stat, prin intermediul cardurilor bancare, obligaţiile fiscale reprezentând impozit pe venit, plăţi anticipate cu titlul de impozit, regularizări aferente impozitului pe venit şi obligaţii fiscale accesorii aferente acestora. La acest ultim capiutol intră urmatoarele categorii de venituri: venituri din activităţi comerciale; venituri din profesii libere; venituri din drepturi de proprietate intelectuală; venituri din cedarea folosinţei bunurilor; câştiguri din transferul titlurilor de valoare; venituri din operaţiuni de vânzare-cumpărare de valută la termen, pe bază de contract; venituri din activităţi agricole; venituri din transferul proprietăţii imobiliare din patrimoniul personal; venituri din salarii pentru care angajaţii care au obligaţia stabilirii, declarării şi plăţii impozitului pe venit.
Pentru efectuarea plăţii acestor impozite prin intermediul cardurilor bancare, ANAF va încheia contracte cu bănci acceptatoare de tranzacţii online cu carduri, urmând ca, împreună, să stabilească condiţiile de funcţionare a sistemului.