Nedepunerea declaraţiilor atrage inactivitatea firmei
Potrivit unei modificări aduse Codului de procedură fiscală, firmele care nu vor depune două declaraţii fiscale consecutiv vor deveni inactive.
Acest lucru înseamnă că firmele în cauză nu vor mai putea emite facturi, documente sau formulare tipizate, iar autorizaţiile, avizele sau licenţele în baza cărora funcţionează vor fi suspendate. Prevederea va intra în vigoare de la 1 iulie. Până acum, legislaţia fiscală prevedea faptul că firmele sunt declarate inactive dacă nu depun declaraţiile şi situaţiile financiare timp de 12 luni consecutiv. Începând cu 1 iulie însă, intrarea in inactivitate s-ar putea face mai rapid, având în vedere că majoritatea termenelor de declarare sunt lunare. Printre declaraţiile care se depun lunar se numără impozitul pe veniturile din salarii, impozitul pe veniturile din drepturi de proprietate intelectuală, impozitul pe veniturile din activitatea de expertiză contabilă şi tehnică, judiciară şi extrajudiciară, impozitul pe veniturile din activităţi desfăşurate în baza contractelor sau convenţiilor civile, impozitul pe veniturile din dobânzi precum şi impozitul pe câştigul din transferul dreptului de proprietate asupra titlurilor de valoare.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.