Pentru acest an, Oficiul Judeţean de Consultanţă Agricolă (OJCA) Bihor şi-a stabilit în programul destinat pregătirii profesionale a agricultorilor organizarea numai de cursuri care sunt autorizate de Direcţia de Muncă, Solidaritate Socială şi Familie Bihor.
O astfel de orientare a OJCA Bihor pentru pregătirea profesională a agricultorilor ţine cont de noile reglementări, iar persoanelor care au absolvit cursuri autorizate le sunt recunoscute, în baza diplomei primite, profesiile respective. Totodată, beneficiază, conform atestării, de înfiinţarea şi conducerea unei afaceri (activitate productivă în domeniul respectiv) şi de posibilitatea accesării fondurilor europene ca sprijin financiar. "Avem, deja, două cursuri aprobate: de lucrător în cultura plantelor, respectiv, de lucrător în creşterea animalelor. Urmează şi un curs de horticultură", a precizat d-na ing. Rodica Maria Brege, consilier OJCA Bihor - Compartimentul de instruire şi pregătire profesională.
După ce s-a deschis, la Cetariu, un curs de lucrător în cultura plantelor, iată că, mâine, 20 martie, la Şimian, se va deschide un curs similar la care s-au înscris 26 de persoane: Pentru că de la Şimian sunt foarte multe solicitări în vederea pregătirii profesionale ca lucrător în cultura plantelor, OJCA Bihor va mai deschide, aici, în 28 martie, un al doilea curs, pentru 27 de persoane. Această formă organizatorică de pregătire profesională durează trei luni, perioadă în care se vor preda 360 de ore: 120 ore destinate noţiunilor teoretice şi 240 de ore de practică. La final, se susţine examen scris şi oral, iar nota de promovare este minimum 7, după care se obţine diploma de absolvent.