Beiuş: Seminar de educaţie permanentă şi management cultural
Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniu Cultural Naţional Bihor, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor, Primăria, Casa de Cultură "Ioan Ciordaş", Universitatea Populară şi Centrul Zonal Metodologic pentru Educaţia Adulţilor din municipiul Beiuş au organizat ieri un seminar de educaţie permanentă şi management cultural.
La eveniment au participat primari, viceprimari, directori şi specialişti pe probleme de cultură din Depresiunea Beiuş. Astfel de iniţiative au mai avut loc şi în anii trecuţi, scopul acestora fiind mai buna cunoaştere a valorilor zonei şi învăţarea de noi lucruri utile în domeniu. Au susţinut scurte expuneri: Adrian Domocoş, primarul urbei ("Rolul şi implicarea autorităţilor locale în promovarea şi păstrarea culturii şi tradiţiilor"), Anton Naghiu, director executiv al Centrului Zonal pentru Educaţia Adulţilor Beiuş ("Conlucrarea şi coordonarea interinstituţională în educaţia adulţilor"), Ioan Dărăbăneanu, rectorul Universităţii Populare Beiuş ("Sinergisme educaţionale"), Aurel Moţ, consultant artistic la Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor ("Spectacol folcloric sau iluzia autenticităţii"), Ligia-Antonia Mirişan, director executiv la Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniu Cultural Naţional Bihor ("Proiecte europene în cultură şi educaţia permanentă"), Florea Crişu, maestru coregraf ("Folclor coregrafic bihorean") şi Gheorghe David, director general manager la Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor ("Managementul aşezămintelor culturale şi Legea privind protejarea patrimoniului cultural imaterial"). La finalul evenimentului, directorii şi specialiştii pe probleme de cultură din zonele Beiuş, Ştei, Nucet şi Vaşcău au expus problemele cu care se confruntă instituţiile pe care le reprezintă.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.