Tarife locale de referinţă, diferenţiate, pentru preţul gigacaloriei
Renunţarea la preţul naţional de referinţă al energiei termice va determina o creştere medie la nivel naţional a tarifului la gigacalorie cu 15-20%, a declarat, miercuri, Mircea Toader, secretar de stat în Ministerul Administraţiei şi Internelor.
Guvernul a aprobat, miercuri, un proiect de ordonanţă care prevede renunţarea la preţul naţional de referinţă al energiei termice şi introduce tarife locale de referinţă, diferite de la o localitate la alta.
Tarife locale mai mici ar urma să fie aplicate pentru oraşe precum Bucureşti, Oradea, Braşov şi Iaşi, unde centralele termice sunt avansate din punct de vedere tehnologic, în timp ce în localităţi ca Botoşani, unde instalaţiile de încălzire sunt învechite, ar urma să fie introdus un preţ local mai mare, a precizat ministrul Administraţiei şi Internelor, Vasile Blaga.
Pentru Bucureşti, preţul local va fi stabilit pentru întregul municipiu, şi nu pe sectoare, indiferent de modul în care primarii au administrat sistemele termice.
Preţurile vor fi stabilite în funcţie de specificul zonei, respectiv condiţiile de iarnă, capacitatea de plată a populaţiei, combustibilii folosiţi la producerea căldurii şi posibilitatea bugetelor locale de susţinere bugetară a populaţiei pentru plata energiei termice. Statul va suporta maximum 45% din costurile de achiziţie a combustibilului pentru centralele termice. "Autorităţile locale vor fi obligate să acorde o subvenţie de minimum 10% din preţul gigacaloriei", a declarat Blaga. El a precizat că autorităţile locale pot stabili, în zonele în care populaţia deţine resursele financiare necesare, un tarif mai mare faţă de preţul local de referinţă şi a apreciat că stabilirea unor preţuri diferenţiate va elimina inechităţile în acordarea pentru populaţie a subvenţiilor pentru plata energiei termice. În localităţile în care nu a fost stabilit un preţ local de facturare a energiei termice, facturarea se va face la preţul de 107,5 lei/Gcal, până la data stabilirii preţului local, dar nu mai târziu de 60 zile de la data intrării în vigoare a ordonanţei aprobate, miercuri, de Guvern.
Sumele acordate de la bugetul de stat şi bugetele locale vor putea fi alocate şi în avans furnizorilor de energie termică, în vederea constituirii stocurilor de combustibili pentru sezonul rece. Regularizarea avansurilor se va efectua până la data de 15 ianuarie a anului următor, respectiv 15 aprilie pentru avansurile acordate în perioada 1 ianuarie - 31 martie. Schema de ajutor de stat va fi notificată Consiliului Concurenţei de către Ministerul Administraţiei şi Internelor. Aceste prevederi intră în vigoare la 1 ianuarie 2007. "Ordonanţa (privind introducerea preţului local de referinţă - n.r) va fi completată cu o alta referitoare la acordarea de ajutoare pentru încălzire populaţiei cu venituri mici", a spus Blaga. Ministrul a adăugat că proiectul de act normativ privind ajutoarele pentru încălzire va fi elaborat de Ministerul Muncii. Preţul naţional de referinţă al energiei termice era de 107,5 lei/gigacalorie.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.