Punct final al acţiunii „Săptămâna căsătoriei"
Marţi după-amiază, în sala de şedinţe a CJ Bihor, s-a desfăşurat conferinţa de închiere şi evaluare a proiectului „Săptămâna căsătoriei" cu tema „Căsătoria merită!". La manifestare au luat parte pe lângă grupul de lucru constituit în cadrul proiectului şi coordonat de Mioriţa Săteanu, preşedinta Uniunii femeilor Bihor şi persoane implicate în desfăşurarea acestei acţiuni. Proiectul „Săptămâna Căsătoriei" este o sărbătoare internaţională iniţiată în Marea Britanie în 1997, celebrată anual în perioada 7-14 februarie. În ultimii ani, s-a extins în tot mai multe ţări din lume, precum Elveţia, Germania, Cehia, Ungaria, Irlanda, SUA sau Australia. Scopul ei este promovarea căsătoriei şi susţinerea valorilor familiei în societate. Această acţiune îşi propune să devină o mişcare naţională de celebrare şi susţinere a cuplului căsătorit. În cuvântul de deschidere, Mioriţa Săteanu a vorbit despre importanţa desfăşurării acestei acţiuni, aflată la a doua ediţie în România. „Prin intermediul acţiunilor întreprinse de noi în săptămâna 7-14 februarie s-a dorit ca tinerii din ziua de azi să conştientizeze importanţa legalizării unei relaţii printr-o căsătorie legală, dar şi consfinţită din punct de vedere religios", a spus Mioriţa Săteanu. „Organizatorii acţiunii şi-au propus să-i atreneze pe liceeni în cel puţin trei manifestări diferite, de la psihodramă, la proiecţii de filme, discuţii, vizionări de proiecţii legate de importanţa întemeierii unei familii şi chestionare, pentru o cât mai bună şi completă informare a tinerilor în legătură cu drumul de la prietenie la căsătorie, fiind îndemnaţi să privească şi să trateze cu responsabilitate căsătoria", a menţionat Alin Creţu, psiholog care a şi prezentat concluziile şi evaluarea acestui proiect. În final, toţi cei implicaţi în proiect, instituţii, persoane fizice, cadre didactice, au primit din partea organizatorilor diplome de onoare.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.