Proiect promovat în şcolile orădene - Au urat "La mulţi ani" familiei
Elevii din clasele primare, alături de liceeni, au făcut ieri primul pas în implementarea proiectului "Importanţa şi valoarea familiei". Cei mici au venit la statuia lui Mihai Viteazul pentru a cânta, recita şi striga slogane pro familie, în timp ce adolescenţii s-au bucurat de eseuri şi dezbateri alături de sociologul Anneli Avelin, din Germania.
Proiectul "Importanţa şi valoarea familiei" este implementat de Uniunea Femeilor Bihor, în colaborare cu mai multe instituţii de învăţământ din Bihor. Dacă în februarie, elevii au aflat de ce este important să facă primul pas, căsătoria, în luna mai ei află cum se menţine o căsnicie prin armonie şi toleranţă. Şirul evenimentelor a fost deschis marţi, 15 mai, cu ocazia Zilei Internaţionale a Familiei, la Biblioteca "Gheorghe Şincai". Iar concluziile le-au fost prezentate elevilor de la Colegiul Tehnic Transilvania miercuri, 16 mai, de preşedinta Uniunii Femeilor, Mioriţa Săteanu. "Am aflat că primul pas este căsătoria. Dar nu este suficient. Ce trebuie să facă o familie este să menţină armonia, iubirea, zâmbetul şi respectul. Al treilea pas este să conceapă un copil", le-a explicat elevilor Mioriţa Săteanu. Aceasta le-a mai povestit că, în cadrul discuţiilor avute la Biblioteca Judeţeană, s-a amintit şi despre legislaţia familiei sau despre efortul pe care autorităţile locale îl depun pentru siguranţa copiilor şi tinerilor. Cea mai importantă discuţie a fost despre diferenţele dintre familia tradiţională şi familia modernă, iar elevii au demonstrat prin eseuri şi jocuri de rol care sunt aspectele şi efectele unor căsnicii funcţionale sau disfuncţionale. Micile scenete demonstrative au ilustrat căsnicia tradiţională, căsnicia dezorganizată şi concubinajul. Invitatul special al evenimentului a fost Anneli Avelin, sociolog în cadrul Centrului Internaţional al Femeii din Germania şi parteneră în cadrul proiectului. Aceasta a discutat cu elevii şi i-a ajutat să descopere paşii spre o căsnicie armonioasă. Acţiunea de la Colegiul Transilvania a fost coordonată de directorul Mariana Ruge, iar organizatori au fost profesorii Angela Pop, Ionela Radu şi Adrian Mohuţ.
Prichindeii au strigat slogane
Următoarea acţiune din cadrul proiectului a avut loc la statuia lui Mihai Viteazul, unde elevii din clasele 0-IV, step-by-step, de la Liceul Greco-Catolic "Iuliu Maniu", au cântat şi au strigat slogane în faţa orădenilor. Înarmaţi cu fluturaşi desenaţi de ei, copiii au demonstrat că ştiu să cânte în patru limbi (română, maghiară, franceză şi engleză), au îndemnat orădenii la toleranţă, respect şi armonie şi au împărţit bileţele trecătorilor, dar şi angajaţilor din cadrul Primăriei Oradea. Seria de acţiuni va continua în şcolile din Oradea, până în data de 31 mai.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.