Printre marile proiecte cu finanţare nerambursabilă pe care Primăria Oradea trebuie să le finalizeze până în decembrie 2015 se numără şi cel de montare, în cartierul Nufărul, a unor centrale termice care funcţionează pe bază de energie geotermală.

Primarul Oradiei, Ilie Bolojan, a menţionat că, deşi s-au înregistrat unele restanţe în implementarea proiectului privind trecerea punctelor termice pe geotermal, acest proiect va fi finalizat până la finele anului viitor. Proiectul presupune trecerea, într-un procent destul de mare, a cartierului Nufărul, pe încălzire centrală pe bază de energie geotermală. În valoare de aproximtaiv 15 milioane de euro, investiția va fi realizată din fonduri europene și va presupune desființarea unui număr de şapte puncte termice actuale. În locul lor vor fi montate câteva zeci de centrale proprii la fiecare scară de bloc.

„Vom avea un al doilea puț de reinjecție a apei geotermale. De asemenea, un alt avantaj ar fi că, prin montarea acestor centrale de bloc, nu va mai fi nevoie de sistem de recirculare a apei. Totodată, în cadrul proiectului, se va face contorizarea individuală", a explicat primarul Ilie Bolojan.