La începutul săptămânii viitoare, Înalt Prea Sfinţitul părinte Bartolomeu Anania, Mitropolitul Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului, va face o vizită pastorală în judeţul Bihor. Cu această ocazie, va fi oaspetele Centrului Eparhial Ortodox din municipiul Oradea. De asemenea, luni, 28 august, de la ora 11.00, în sala de şedinţe a Consiliului Judeţean, Înaltul Prelat se va întâlni cu parlamentarii ortodocşi din judeţul Bihor, pentru a discuta despre patrimoniul Bisericii Ortodoxe Române, care creează multe controverse între diferitele confesiuni.