Plăcuţele de înmatriculare auto eliberate pentru autovehicule înmatriculate după 1 aprilie vor fi schimbate gratuit, întrucât vopseaua cu care au fost scrise se şterge, proprietarii fiind rugaţi să meargă la secţii pentru schimbarea acestora. "Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV) cere scuze posesorilor de autovehicule înmatriculate după data de 1 aprilie 2006, care au constatat că numerele de înmatriculare au suferit ştergeri pronunţate ale vopselei negre ce acoperă literele şi cifrele în relief, pe care îi roagă să se prezinte la Serviciile publice comunitare emitente pentru înlocuirea gratuită a plăcuţelor respective. Respectivele cazuri vor fi tratate cu prioritate", se precizează într-un comunicat al Ministerului Administraţiei şi Internelor remis publicităţii. Poliţiştii au realizat problema abia după ce au observat, în trafic, maşini înmatriculate după data de 1 aprilie având numere "cu ştergeri pronunţate" ale vopselei negre aplicate pe cifrele şi literele din plăcile de înmatriculare. După o anchetă internă, poliţiştii şi-au dat seama că de vină este firma a livrat un lot de plăcuţe de înmatriculare semifabricate, acoperite cu un nou tip de folie reflectorizantă, incompatibilă cu vopseaua neagră aflată pe stoc şi folosită până la acel moment. Din această cauză, atunci când numerele au fost vopsite, soluţia nu a prins pe folia protectoare.