La fel ca şi în alte oraşe din ţară, filmul "În spatele cortinei", al cărui producător este tânărul orădean, Alin Mureşan, s-a bucurat, vineri seara, de un mare succes şi la Oradea, unde a fost prezentat în premieră.

Apetitul pentru adevărul istoric, şi mai ales pentru cea mai neagră perioadă din istoria României, cea comunistă, pare să fie în creştere, numeroşi orădeni, în special tineri, participând vineri seara, la Moszkva Cafe, la o premieră a lungmetrajului "În spatele cortinei", în regia lui Bogdan Mustaţă. Evenimentul a fost prilejuit de prezenţa la Oradea a scenografului şi producătorului Alin Mureşan, care, pentru câteva zile, a revenit în oraşul său natal. La cei 31 de ani, Alin Mureşan, absolvent al Colegiului Naţional "Emanuil Gojdu", apoi a cursurilor de Jurnalism de la  Facultatea de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării, din cadrul Universităţii "Babeş-Bolyai" din Cluj Napoca (2002-2006), precum şi a unui masterat în istorie contemporană la Facultatea de Istorie de la Universitatea Bucureşti (2010-2012), angajat al Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului şi Memoria Exilului Românesc din 2007 şi preşedinte al Centrului de Studii în Istorie Contemporană din 2012, are deja la activ două filme,"Demascarea", respectiv "În spatele cortinei", dar şi câteva cărţi despre Fenomenul Piteşti. Proiectul „În spatele cortinei" s-a bucurat de o finanţare din fonduri europene, dar şi de subscripţia unor iubitori de istorie şi adevăr, care au "cumpărat" câteva secunde din acest film. Prezent la premiera de la Oradea, Alin Mureşan a vorbit publicului prezent în sala de proiecţie despre ceea ce a urmărit prin această producţie, unică în România. "Filmul "În spatele cortinei" este primul documentar de lung metraj care prezintă instaurarea comunismului în România, realizat în condiţii tehnice de excepţie. Documentarul face parte dintre cele mai mari proiecte dedicate studierii impunerii comunismului şi a fost realizat la finele anului 2013, fiind un demers exclusiv privat. Încercăm să deschidem gustul pentru aflarea adevărului vizavi de ceea ce s-a întâmplat în ce priveşte instaurarea comunismului în România, unde, în perioada interbelică, vorbim de doar 1.500 de membri ai Partidului Comunist", a subliniat Alin Mureşan. Acesta a mai precizat faptul că a urmărit, prin această producţie, să "pună un chip", atât binelului, cât şi răului, oferind imagini de arhivă, în premieră, cu liderii comunişti, respectiv imagini cu cei care au avut de suferit de pe urma terorii exercitate de către noul regim de sorginte pro-sovietic. Realizarea acestui film a fost mai mult decât o provocare pentru Alin Mureşan, care s-a lovit, ca mai toţi cercetătorii perioadei comuniste, de o serie de oprelişti în aflarea adevărului istoric, fiind încă o dovadă că societatea românească şi instituţiile statului din România nu s-au eliberat de aceste metehne bolşevice. "Din păcate, actuala societate a moştenit vechile mentalităţi. Legăturile dintre perioada comunistă şi zilele noastre sunt, încă, puternice. Sunt mulţi cei care au încercat să ne pună beţe în roate. Au existat plângeri împotiva noastră, ni s-au anulat evenimente", a explicat Alin Mureşan. Tocmai pentru a zdrobi această rezistenţă la adevăr, proiectul vine în sprijinul profesorilor de liceu sau facultăţi, dar şi cetăţenilor intersaţi, oferind gratis, spre vizionare acest film. Astfel, Alin Mureşan i-a îndemnat pe cei prezenţi să solicite filmul la adresa e-mail  ana.teodorescu@comunizare.ro.