Apelurile 112 de pe telefoanele mobile vor fi localizate după 20 noiembrie
Ministrul Comunicaţiilor şi Tehnologiei Informaţiei, Karoly Borbely, aflat în vizită în Oradea, a anunţat că soluţia de localizare a apelurilor către 112 efectuate în reţeaua de telefonie mobilă desemnată câştigătoare va fi implementată până în data de 20 noiembrie 2008. Borbely a mai menţionat că în şedinţa comună a guvernelor român şi ungar din luna octombrie se va discuta despre o colaborare între serviciile 112 din cele două ţări, de-a lungul graniţei.
Ministrul Comunicaţiilor a declarat că soluţia de localizare a apelurilor către 112 efectuate de pe telefoanele mobile a fost testată în 16 septembrie a.c. "Acum, ne aflăm în perioada în care soluţia declarată câştigătoare este în plin proces de implementare de către toate reţelele de telefonie mobilă. Termenul limită este 20 noiembrie, după care serviciul 112 va funcţiona la standardele impuse de UE. Deşi Comisia Europeană declară, în continuare, că România nu şi-a îndeplinit obligaţiile faţă de acest serviciu, vreau să vă spun că 112 funcţionează mult peste media celorlalte servicii din Uniunea Europeană", a menţionat ministrul Comunicaţiilor. Localizarea apelurilor de pe telefoanele mobile va ajuta autorităţile să ajungă la faţa locului într-un timp cât mai scurt, dar va fi util şi pentru reducerea numărului de apeluri false. Potrivit lui Borbely, în anul 2007, din 36 milioane de apeluri către 112, peste 33 de milioane au fost apeluri false. Pentru a reduce apelurile false, Ministerul Comunicaţiilor va lansa, la sfârşitul lunii octombrie, un proiect pilot de trei luni, prin care persoanele care sună abuziv la 112 vor fi "bombardate" cu mesaje de avertizare, prin care li se va atrage atenţia că, dacă vor continua să apeleze 112 fără un scop clar, sunt pasibile de amendă. "Vor primi câteva mesaje de avertizare, după care organele competente vor lua măsuri de amendare. Legea permite o sancţiune între 500 şi 1.000 de lei", a anunţat Karoly Borbely.
Ministrul a mai precizat că pe ordinea de zi a şedinţei comune a guvernelor român şi ungar din 21 octombrie, de la Budapesta, se află proiectul de colaborare cu serviciul de urgenţă din Ungaria, de-a lungul graniţei comune. "Dacă echipajul 112 din România este mai aproape de accidentul din Ungaria, acesta se va deplasa pentru intervenţie", a menţionat ministrul Comunicaţiilor.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.