Cea dintâi duminică din Sfântul și Marele Post al Paștilor, Duminica Ortodoxiei, 5 martie 2017, a fost o zi de mare bucurie duhovnicească pentru obștea Mănăstirii Izbuc.

Cea dintâi duminică din Sfântul și Marele Post al Paștilor, Duminica Ortodoxiei, 5 martie 2017, a fost o zi de mare bucurie duhovnicească pentru obștea Mănăstirii Izbuc.
Vineri a avut loc Adunarea generală a judecătorilor Curţii de Apel Oradea convocată în vederea dezbaterii Raportului privind activitatea desfăşurată în anul 2016 de această instanţă şi instanţele din circumscripţie.
Spectacolul „O poveste foarte simplă”, de Maria Lado, regizat de Elvira Rîmbu, s-a întors de la cea de-a treia ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru „Scena ca o stradă”.
În perioada 6-11 martie, orădenii au ocazia să circule gratuit cu Autobuzul electric Solaris Urbino 12, votat anul trecut Autobuzul Anului 2017 de către membrii juriului International Bus of the Year în Bruxelles.
Șapte elevi din clasa a X-a C de la Colegiul Tehnic „Unirea” Ștei, calificarea Tehnician transporturi, au participat, în perioada 12-26 februarie, la un stagiu de formare profesională la firma Jomicarauto LDA din orașul Barcelos, Portugalia.
Peste 220 de conducători auto care au depăşit limitele legale de viteză au fost sancţionaţi de poliţiştii bihoreni în acţiune, la sfârşit de săptămână.
Sâmbătă seara, la Comunitatea Evreilor din Oradea, a avut loc un Maraton de dansuri israeliene, eveniment aflat la cea de-a II-a ediție. Atmosfera a fost minunată, s-au dansat dansuri israeliene de începători pentru invitaţi, iar trupa de dansuri israeliene „Or Neurim” a prezentat câteva momente artistice alături de mica artistă Petra. A fost concurs, tombolă, pe scurt, a fost voie bună…
Consilierii judeţeni s-au întrunit vineri în şedinţă extraordinară pentru a aproba indicatorii tehnico-economici pentru modernizarea unor drumuri judeţene, precum şi estimarea privind repartizarea cotelor defalcate din TVA şi impozitul pe venit pentru următorii patru ani.
Ordinul de Prohibiție a Pescuitului, aferent anului 2017 și apărut recent, are câteva particularități, comparativ cu legislația similară apărută anterior. Practic, această prevedere interzice pescuitul recreativ în Oradea, de la 500 m amonte de Podul Dacia până la 500 m aval de Podul Densușianu, până în 15 martie.
În zorii zilei de 2 martie 2017, Asociația Studenților Economiști a Facultății de Științe Economice din Oradea, ASEO, a continuat participarea la proiectul derulat în luna decembrie ,,Donează sânge. Fii erou!”, săvârșind încă o dată actul donării.