Reprezentativa feminină de handbal a României s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Beijing, după ce a învins, sâmbătă, cu scorul de 31-29 (17-13), selecţionata similară a Ungariei, în al doilea meci din cadrul turneului preolimpic disputat la Bucureşti.
Titlurile zilei
-
La Pasajul suprateran Era - Se montează grinzile
Consiliul Judeţean Bihor a anunţat că luni, 26 ianuarie, a început montarea primelor grinzi la pasajul suprateran care se construiește pe Calea Aradului, la ieșirea spre Arad (DN 79).
-
În premieră, în Bihor, simulări pentru examenele naționale
Luni, 26 ianuarie, în județul Bihor elevii din clasele terminale de liceu au susținut prima probă scrisă în cadrul simulării județene pentru examenul național de Bacalaureat.
-
Modernizarea Parcului Nicolae Bălcescu - Şapte oferte pentru execuţia lucrărilor
Municipalitatea orădeană a anunţat că şapte firme şi asocieri de firme au depus oferte pentru execuţia lucrărilor de modernizare a Parcului Bălcescu şi asigurarea mentenanţei pe o perioadă de cinci ani.
-
Pasajul Oneștilor - Lucrările avansează
Lucrările la pasajul rutier subteran care se construiește în Oradea la intersecția străzilor Tudor Vladimirescu, Oneștilor și Lăpușului avansează într-un ritm alert, susține municipalitatea.
-
Copil mort după ce a căzut de pe un bloc cu opt etaje, în Nufărul - Tragedie în Oradea
Un copil și-a pierdut viața, luni dimineața, după ce a căzut de la înălțime, se pare de pe acoperișul unui bloc cu opt etaje din cartierul Nufărul. Medicii nu au mai putut face nimic pentru a-l salva. Polițiștii au deschis o anchetă.
-
Beiuș – Troiță sfințită de Ziua Unirii Principatelor!
La Beiuș, festivitatea aniversară a avut loc în devans, vineri, 23 ianuarie. Alături de primarul Gabriel Popa și viceprimarul Dragoș Balog, la eveniment au participat reprezentanți locali ai Ministerului Apărării Naționale și Ministerului Afacerilor Interne, senatorul Gheorghe Bota, consilierul județean Attila Halasz, câțiva consilieri locali, Tăsică Bursașiu, președintele subfilialei locale a Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria”, cadre didactice, elevi și preșcolari beiușeni.
Învinşi fără drept de apel-U Mobitelco Cluj-Napoca - CSM Leonardo Oradea 84-53 (19-21, 22-10, 20-10, 23-12)
În penultima etapă a returului Diviziei A de baschet masculin, CSM Leonardo Oradea a cedat fără drept de apel în jocul de sub Feleac, disputat în compania celor de la U Mobitelco. Acest eşec, coroborat şi cu celelalte rezultate, coboară echipa orădeană pe ultimul loc al clasamentului, poziţie ce aproape sigur va termina actualul sezon.
- 31 Martie 2008
- Citeste
O oră de întuneric pentru o planetă energofagă-Încălzirea globală funcţionează cu curent electric
Sistemele de iluminat arhitectural ale Teatrului de Stat, Primăriei municipiului şi Agenţiei pentru Protecţia Mediului Bihor au fost oprite, sâmbătă, seara, timp de o oră, marcându-se în acest fel, pentru prima dată în judeţul Bihor, acţiunea demarată la nivel mondial, "Earth Hour", menită să atragă atenţia întregii lumi asupra consumului iraţional de energie electrică. La Oradea, proiectul a fost implementat de Clubul Rotaract, organizatorii îndemnându-i pe cetăţeni să le fie alături, sâmbătă seara, în faţa Teatrului de Stat, cu o lumânare aprinsă în mână. Cu câteva minute înainte de ora stabilită, câteva zeci de tineri s-au adunat în faţa teatrului, cu candele, care au fost aşezate pe asfalt şi apoi aprinse. După ce tinerii au numărat în grup secundele, la ora 20.00, iluminatul arhitectural al teatrului a fost oprit. Alături de organizatori s-a aflat şi directorul instituţiei de cultură orădene, Lucian Silaghi. Chiar dacă momentul nu a fost marcat în vreun fel, şi iluminatul Primăriei municipiului Oradea şi al Agenţiei pentru Protecţia
- 31 Martie 2008
- Citeste
prima pagina
- 31 Martie 2008
- Citeste
O noua premieră la Teatrul 'Arcadia'
Ieri, pe scena Teatrului de Stat pentru Copii şi Tineret Arcadia, a avut loc premiera piesei "Samy, purceluşul de porţelan", în regia lui Urban Gyula, din Budapesta, iar muzica este semnată Laczo Zoltan Vince.
- 31 Martie 2008
- Citeste
calendarul zilei
Azi, 31 martie 2008
Au trecut 90 de zile din anul 2008
Mai sunt 276 zile până în anul 2009
Soarele răsare la ora 06.26 şi apune la ora 18.45
Calendarul ortodox: Sf. Sfinţit Mc. Ipatie, Episcopul Gangrei; Sf. Acachie Mărturisitorul, Episcopul Melitinei şi Sf. Mucenic Veniamin, diaconul.
Calendarul greco-catolic: Sf. M. Ignatie ep. Gangrei.
MAXIMA ZILEI: "Religia este umbra universului ce se sprijină pe inteligenţa umană". Victor Hugo
- 31 Martie 2008
- Citeste
horoscop
- 31 Martie 2008
- Citeste
Peste 380 de oraşe din întreaga lume au participat la "Ora Pământului"
Opera din Sydney şi podul Golden Gate din San Francisco au plonjat în beznă, sâmbătă, în cadrul operaţiunii "Ora Pământului", care a constat în stingerea, timp de o oră, a luminilor din lumea întreagă, în efortul de a economisi energia şi de a prezerva climatul mondial, transmite Reuters.
- 31 Martie 2008
- Citeste
Adio play-off!
Învinsă pe propriul teren la un scor categoric, echipa de fotbal feminin Motorul Oradea şi-a anulat, practic, orice şansă de a mai accede în play-off. Surclasată cu un neverosimil 0-5 de Ripensia Timişoara, orădencele au plătit tribut absenţelor din echipă, dar şi atitudinii necorespunzătoare a unor jucătoare.
- 31 Martie 2008
- Citeste
In memoriam
- 31 Martie 2008
- Citeste


