Şapte echipe în Cupele Europene au captat, zilele trecute, atenţia iubitorilor de fotbal din România. Sfârşitul de săptămână întoarce atenţia acestora la partidele din campionatul intern. În Liga I Frutti Fresh s-a ajuns la etapa a X-a, partidele acestei runde fiind programate pe durata a patru zile. * După remiza de la Florenţa, Steaua Bucureşti este marea favorită a partidei cu CS Otopeni. * La malul Dunării, Oţelul Galaţi speră să uite că CFR Cluj-Napoca a obţinut o remiză mare în faţa lui Chelsea, sperând într-un rezultat pozitiv în faţa campioanei en-titre. * Eliminată şi din Cupa UEFA (fapt ce a dus la demiterea antrenorului Peseiro), după perioada mai puţin reuşită din Liga I, Rapid are o misiune grea la Tg. Jiu, în faţa unei echipe care, odată cu preluarea de către experimentatul antrenor Sorin Cârţu, vrea un salt în clasament. * Lideri ai clasamentului, "câinii roşii" vor să fie mai puternici decât "rechinii" constănţeni, conduşi de pe bancă de un fost dinamovist, Ion Marin. * FC Timişoara speră să continue seria pozitivă care i-a adus şase succese consecutive şi în faţa Gloriei Bistriţa, care are o situaţie foarte dificilă în clasament. * Cea mai bine clasată dintre nou-promovate, FC Braşov, vrea să treacă şi peste "hopul" FC Vaslui, mai ales că moldovenii pot fi obosiţi după jocul din Cupa UEFA. * Chiar dacă a fost eliminată din Cupa UEFA, Unirea Urziceni porneşte favorită în partida cu "Poli" Iaşi, trupa lui Ionuţ Popa având evoluţii destul de palide în acest campionat, cel puţin până acum.
Titlurile zilei
-
Peste două mii de persoane au învățat cum să salveze o viață - Maraton de prim-ajutor Oradea Arena a găzduit, sâmbătă, un curs maraton de prim-ajutor, organizat de Serviciul de Ambulanță Județean Bihor, împreună cu Primăria Oradea. Evenimentul „Vino, învață să salvezi o viață!”, a reunit peste două mii de persoane, care au învățat de la voluntarii și angajații SAJ Bihor cum pot ajuta o persoană aflată într-o situație de urgență.
-
Ordinul „Palmes Académiques” în grad de Cavaler pentru conf. univ. dr. Daciana Vlad - Distincție oferită de statul francez unui profesor orădean Universitatea din Oradea a avut onoarea de a găzdui o ceremonie cu o profundă semnificație academică și culturală: decernarea Ordinului „Palmes Académiques” – în grad de Cavaler – conf. univ. dr. Daciana Vlad, cadru didactic la Facultatea de Litere și coordonatoare a lectoratului de limba franceză și germană din anul 2006.
-
În perioada 22-23 mai - Zeci de elevi la concursurile organizate de ISU Bihor Peste 100 de elevi bihoreni au participat la faza judeţeană a concursului de protecţie civilă „Cu viaţa mea apăr viaţa” și a concursului cercurilor tehnico-aplicative „Prietenii pompierilor”, competiții ce s-au desfășurat joi și vineri, pe baza sportivă a Liceului cu Program Sportiv „Bihorul” Oradea.
-
Cupa Asociației Sportive a Pompierilor din România la „Atletism și Cros”: Aur pentru pompierii militari bihoreni Pompierii militari bihoreni au obținut două medalii de aur în cadrul Cupei Asociaţiei Sportive a Pompierilor din România la „Atletism și Cros”.
-
Demonstrații, acțiuni preventive, ateliere și concursuri - Săptămâna Prevenirii Criminalității Conferințe și acțiuni preventive, ateliere de informare, „Cafeneaua prevenirii”, expoziții de desene, demonstrații de abilitate canină, jocuri, concursuri și alte surprize au fost pregătite de polițiștii din Bihor, pentru cei mici și cei mari, în cadrul Săptămânii Prevenirii Criminalităţii.
-
81 de ani de la deportarea evreilor orădeni - Marşul Memoriei Pentru a marca 81 de ani de la deportarea evreilor orădeni în lagărele naziste, Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal a organizat vineri, 23 mai, „Marșul Memoriei”.
Precizare
- 04 Octombrie 2008
- Citeste
"Gala Tinerelor Talente", la o nouă ediţie
Peste 20 de tineri au urcat, ieri, pe scena Casei de Cultură a municipiului Oradea pentru a-şi dovedi talentele muzicale, în cadrul Festivalului concurs "Gala Tinerelor Talente". Evenimentul a fost organizat de Uniunea "Vatra Românească" - Filiala Oradea şi Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor (CJCPCT), în cadrul Toamnei Orădene.
- 04 Octombrie 2008
- Citeste
Sărbătoare la Biserica Albastră
Parohia Ortodoxă Oradea-Vii se află, în această săptămână, în sărbătoare, cu prilejul unei duble aniversări. Joi, pe 2 octombrie, s-au împlinit 70 de ani de la punerea pietrei de temelie a bisericii parohiale cu hramul "Sfântul Ierarh Nicolae", iar ieri, s-au aniversat doi ani de la sfinţirea Complexului social-cultural Sfântul Mare Mucenic Gheorghe al parohiei.
- 04 Octombrie 2008
- Citeste
Concert de arii şi coruri din opere
- 04 Octombrie 2008
- Citeste
"Cu paşi de bebeluş"
- 04 Octombrie 2008
- Citeste
Abonamente la Filarmonică
- 04 Octombrie 2008
- Citeste
Biblioteca funcţionează şi sâmbăta
- 04 Octombrie 2008
- Citeste
"Spaima şoselelor", pus în libertate de magistraţi
Un orădean în vârstă de 32 de ani a fost prins în trafic joi conducând fără să aibă permis, o maşină neînmatriculată. Bărbatul este un "client" mai vechi al poliţiştilor, acesta fiind cercetat în mai multe dosare penale. Totuşi, a scăpat de arest preventiv, magistraţii obligându-l doar să nu părăsească localitatea.
- 04 Octombrie 2008
- Citeste
Date despre sănătatea şoferului în noile permise auto
Începând de luni, 6 octombrie, vor fi eliberate noile modele de permise auto, care conţin o serie de elemente de siguranţă astfel încât documentele să nu poată fi falsificate. Bihorenii mai au însă de aşteptat până când vor putea primi permisele europene, la nivelul judeţului nostru sistemul urmând să fie implementat spre sfârşitul acestui an.
- 04 Octombrie 2008
- Citeste
Foto Crişana
Crişana Digitală

