Titlurile zilei
-
Măsuri de prevenire a incendiilor de vegetație - Instrucțiuni către primării Prefectul Marcel Daniel Dragoș a emis o circulară către toate primăriile, în contextul creșterii temperaturilor, intensificării activităților agricole, desfășurării de activități turistice specifice sezonului de vară și a numărului de incendii de vegetație înregistrate în ultima perioadă.
-
CFR Călători reclamă subcompensarea și diminuarea veniturilor - Deraiază spre faliment În urmă cu două zile, CFR Călători reclama într-un comunicat, subcompensarea și diminuarea veniturilor prognozate pentru anul 2025, aspecte care pun în pericol transportul public de călători. Luni, 16 iunie, a transmis un alt comunicat că nu va intra în faliment și nici nu se pune problema sistării activității sale.
-
Grădiniță, draga mea, EU spre școală voi pleca... A venit clipa să spunem „La revedere!” cu mari emoții Ultima serbare a grupei mari B de la grădinița „Allegria” a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute, într-un cadru festiv organizat în curtea acesteia. Părinți, bunici și rude apropiate au venit în număr mare să le fie alături, la ultima serbare a grădiniței, celor care din septembrie vor deveni școlari.
-
Ștei. Colegiul Național „Avram Iancu” - Pentru elevii de clasa a opta, ultimul clopoțel Pentru cei 29 de absolvenți din clasa a VIII-a de la Colegiul Național „Avram Iancu” Ștei – a cărui conducere este compusă din prof. Cristian Andru și Cristian-Petru Gavriș, director, respectiv director adjunct – clopoțelul a sunat ultima oară în această instituție de învățământ, la nivel gimnazial.
-
Mizerie și condiții improprii - Pizzerie amendată cu 15 mii de lei În urma reclamației unui client, Comisarii de la Protecția Consumatorilor au luat la puricat luni, 16 iunie, Pizzeria Delgrande din Oradea, de pe strada Gheorghe Costaforu. Au găsit mizerie și condiții improprii, amendând unitatea cu 15 mii de lei.
-
Festivalul-Concurs Național „Florica Ungur” - Laureații festivalului Cea de-a IV-a ediție a Festivalului-Concurs Național „Florica Ungur” s-a încheiat, recent, cu succes, pe scena Teatrului Regina Maria din Oradea.
Pentru sectorul pomicol - Au început plantările de toamnă
- 23 Octombrie 2008
- Citeste
Telefonul cetăţeanului, apelat de 50 de ori
- 23 Octombrie 2008
- Citeste
200 de persoane nevoiaşe beneficiază zilnic de hrană de la cantinele sociale
- 23 Octombrie 2008
- Citeste
Muzeul Ţării Crişurilor, în aşteptarea unui verdict
- 23 Octombrie 2008
- Citeste
Trupul dincolo de funcţionalitatea sa, în "Secret sight"
- 23 Octombrie 2008
- Citeste
Pentru cele 80 de şantiere, robinetul financiar a secat!
- 23 Octombrie 2008
- Citeste

„Starea de asediu' de pe strada Izvorului, la final
Lucrările pe strada Izvorului începute cu aproape doi ani în urmă s-au derulat cu dificultate, asta în condiţiile în care înlocuirea reţelelor de apă şi canalizare au fost încredinţate firmelor Keviep şi Chimprestor, care pe parcursul derulării contractului s-au confruntat fie cu probleme de personal, fie cu unele probleme tehnice, dar şi cu lipsa de coordonare şi profesionalism. Toate acestea au dus la întârzieri în finalizarea investiţiei. Apoi, alte câteva săptămâni s-au pierdut cu introducerea reţelei de gaz. Mai mult, vechea conducere a Primăriei Oradea a considerat că prioritară este finalizarea tronsonului de dincolo de spital, care deserveşte doar câteva case. În schimb, porţiunea de la Podul CFR la spital a fost lăsată mai la urmă, cu toate că acest tronson este mult mai circulat atât de riverani, de pacienţi, aparţinătorii lor, cât şi de cadrele medicale. În acest moment, când tronsonul de dincolo de spital este complet reabilitat, lucrurile încep să se clarifice şi pe porţiunea dintre spital şi Podul CFR. Pe o parte au fost montate în întregime bordurile, ieri, muncitorii de la Drumuri Orăşeneşti mai având de lucru pe o porţiune de câţiva metri pe partea stângă. Începând de azi, se va trece la refacerea carosabilului. Pentru început se va scoate betonul deteriorat de la vechea lucrare, apoi se va turna un strat stabilizator de binder, iar în ultima etapă se va turna asfaltul de la pod până în zona spitalului. Întreaga lucrare ar trebui să se termine până pe 1 decembrie. Va rămâne totuşi o porţiune nereabilitată, în zona spitalului, acolo unde se doreşte demararea unui program de intubare a Pârâului Adonis şi amenajarea aici a unei parcări.
"Dacă vremea ne permite, până pe 1 decembrie, vom putea reda circulaţiei strada Izvorului. Totul depinde de condiţiile meteorologice. După o zi de ploaie, nu putem lucra alte patru zile", ne-a declarat inginerul Adrian Trifa din cadrul Drumuri Orăşeneşti.
- 23 Octombrie 2008
- Citeste
Mihai Drecin, senator de Bihor
- 23 Octombrie 2008
- Citeste
Cutuş şi Trif, vicepreşedinţi ai PNG-CD Bihor
- 23 Octombrie 2008
- Citeste
Foto Crişana
Crişana Digitală

