Gruparea separatistă bască ETA a plănuit în urmă cu câţiva ani să îl asasineze pe regele Spaniei, Juan Carlos, într-un atac cu rachetă, a confirmat ieri ministrul spaniol de Interne, Alfredo Perez Rubalcaba, informează AFP.
Gruparea separatistă bască ETA a plănuit în urmă cu câţiva ani să îl asasineze pe regele Spaniei, Juan Carlos, într-un atac cu rachetă, a confirmat ieri ministrul spaniol de Interne, Alfredo Perez Rubalcaba, informează AFP.
Guvernul a adoptat, în şedinţa din 11 aprilie, Odonanţa de Urgenţă prin care se instituie impozitul pe profit minim, între 2.200 de lei şi 43.000 de lei, determinat în funcţie de cifra de afaceri a societăţilor comerciale.
Pe plan naţional, inclusiv în judeţul nostru, se derulează ample acţiuni, în cadrul Lunii Plantării Arborilor, perioada 15 martie - 15 aprilie fiind destinată gospodăririi, întreţinerii pădurilor, plantării puieţilor forestieri şi organizării de activităţi educative sub genericul "Prietenii pădurii".
Asociaţia Industriei de Protecţia Plantelor din România (APIROM) a iniţiat şi organizează, pe plan naţional, campania de colectare a ambalajelor de plastic, de metal sau de hârtie, ambalaje ce provin de la produsele de protecţia plantelor. Acţiunea se derulează sub sloganul "SCAPĂ de ambalaje", iar pentru fiecare judeţ este stabilită o anumită perioadă în care se colectează astfel de ambalaje şi un centru de colectare.
Terminalul Oradea al Bursei Române de Mărfuri are statutul de punct de lucru în teritoriu, cu obligaţia de a comunica întocmai elementele de identitate ale instituţiei bursiere, brand, principii, misiune şi valori.
Calendar ortodox: Sf. Ier. Mărt. Martin al Romei; Sf. Mc. Tomaida; Sf. Ier. Pahomie de la Gledin
Calendar greco-catolic: Sf. Aristarh, Pudes, Trofim, ap. dintre cei 70 (+ sec. I).
Maxima zilei: "Ne pregătim întotdeauna pentru ce urmează să trăim, dar niciodată trăind..." Ralph Waldo Emerson
Reţeta zilei
Cartofi cu ardei la cuptor
Ingrediente: 500 g cartofi, ulei, o ceapă, un ardei gras, o linguriţă de muştar, sare, piper, Delikat, 100 g pastă de tomate, pătrunjel verde.
Preparare: Cartofii curăţaţi se taie felii. Ceapa se toacă mărunt şi se pune la călit în ulei, împreună cu feliile de cartofi. Când ceapa devine sticloasă, se adauga ardeiul tocat, muştarul şi 300 ml supă făcută cu Delikat. Se lasă să fiarbă până se înmoaie ardeii. Dacă mai trebuie zeamă, se completează cu supă. Când sunt bine fierţi cartofii, se adaugă pasta de tomate, se sărează şi se piperează şi se dau la cuptor pentru 15 minute. Se presară pătrunjel tocat deasupra.
Astăzi, la HOLLYWOOD MULTIPLEX:
POVESTEA LUI DESPEREAUX - A.G.
ora: 15:45
LUMEA DE DINCOLO: REVOLTA LYCANILOR - N-15
PREMIERĂ
orele: 18:00; 20:15; 22:15
FURIOS ŞI IUTE: PIESE ORIGINALE
PREMIERĂ
orele: 14:45; 17:00; 19:15; 21:30
HOTEL PENTRU CĂŢEI - A.G.
ora: 15:15
THE INTERNATIONAL: PUTEREA BANULUI - N-15
orele: 17:30; 19:45; 22:00
MĂ DAU ÎN VÂNT DUPĂ CUMPĂRĂTURI - A.G.
orele: 14:15; 19:00; 21:00
EU ŞI MARLEY - A.G.
ora: 16:45
UNA-I BLONDĂ... ALTA ŞI MAI BLONDĂ - A.P.-12
PREMIERĂ
orele: 18:30; 22:30
PANTERA ROZ 2 - A.G.
orele: 16:15; 20:30
Telefoanele complexului: 0259/420002, 0259/420.003 şi 0359/405.501.
Teatrul de Stat Oradea - Trupa "Iosif Vulcan" prezintă astăzi, de la ora 17:00, la Casa de Cultură a Sindicatelor, spectacolul "Pescăruşul", de A.P. Cehov.
REMEMBER
1457 - Începutul domniei în Moldova a lui Ştefan cel Mare (14 apr. 1457 - 2 iul. 1504). Pe locul numit "Direptate", de lângă Suceava, Adunarea Ţării l-a aclamat ca domn şi a fost "uns" de mitropolitul Teoctist.
1574 - Victoria de la Jiliştea a lui Ioan Vodă cel Viteaz, domn al Moldovei (1572-1574), împotriva turcilor.
1759 - A murit compozitorul german Georg Friedrich Händel. (n. 23 febr. 1685)
1828 - Războiul ruso-turc - operaţiunile militare s-au purtat în Balcani şi în Transcaucazia. La luptele purtate pe teritoriul Ţării Româneşti şi de-a lungul Dunării au luat parte şi unităţi de panduri români. (14/26 aprilie 1828 - 2/14 sept. 1829)
1874 - S-a născut istoricul Sever I. Zotta, membru al Academiei Române. (m. 10 oct. 1943)
1879 - Agenţia diplomatică a României la Belgrad a fost ridicată la rangul de legaţie. (14/26)
1884 - A apărut, la Sibiu, publicaţia politică şi culturală "Tribuna", care avea pe frontispiciu deviza: "Pentru toţi românii, soarele la Bucureşti răsare"; în primii doi ani, între 1884 şi 1886, a fost condusă de Ioan Slavici. (14/26 apr. 1884 - 16/29 apr. 1903)
1894 - SUA: Thomas Edison prezintă kinetoscopul.
1914 - SUA: Stacy G. Carkhuff a patentat anvelopa antiderapaj.
1924 - S-a născut criticul şi istoricul literar George Munteanu. (m. 8 nov. 2001)
1926 - A murit filantropul Vasile Stroescu, membru de onoare al Academiei Române. (n. 11 nov. 1845)
1929 - S-a născut Octav Pancu-Iaşi, scenarist, scriitor şi publicist. (m. 17 apr.1975)
1929 - S-a născut omul politic algerian Chadli Bendjedid, preşedinte al statului (1979-1992), fost secretar general al Frontului de Eliberare Naţională.
1933 - S-a născut regizorul Mircea Iva.
1943 - S-a născut actriţa Rodica Mandache.
1949 - A murit geologul şi seismologul Ion Atanasiu, membru corespondent al Academiei Române (23 mai 1940). (n. 26 oct. 1892)
1950 - S-a născut poeta Daniela Crăsnaru.
1964 - SUA: A murit Rachel Carson, autoarea lucrării "Silent Spring", care a declanşat mişcarea pentru protecţia mediului în SUA. (n. 27 mai 1907)
1994 - Vizita oficială în Franţa a preşedintelui României, Ion Iliescu. (14-16)
1999 - A avut loc, la Monaco, prima Conferinţă a miniştrilor economiei din cele 52 de ţări membre ale Organizaţiei Internaţionale a Francofoniei (OIF).
2004 - Ceremonialul ridicării drapelului României în faţa sediului
Comandamentului Suprem Aliat din Europa (SHAPE), de la Mons, Belgia.
2008 - În cadrul Galei Premiilor UNITER, maestrul Radu Beligan a primit Premiul de Excelenţă acordat de Senatul UNITER. (Teatrul Naţional din Bucureşti).
Primăria Oradea a alocat un buget de 24 de milioane de lei pe anul 2009 pentru a asigura reparaţiile, respectiv reabilitările anumitor străzi. În paralel cu lucrările de întreţinere şi reparare a străzilor orădene efectuate de SC Drumuri Orăşeneşti SA, administraţia locală intenţionează să înceapă lucrări ample de modernizare şi reabilitare a mai multor sectoare de şosea din oraş.
De ieri a început perioada de prohibiţie, pescuitul fiind interzis, măsură ce va fi menţinută până în 29 mai. Reprezentanţii Inspectoratului de Jandarmi Bihor, alături de cei ai Asociaţiei Judeţene a Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi Bihor, au ţinut să precizeze, în cadrul unei conferinţe de presă, că vor continua controalele de prevenire a braconajului, iar persoanele depistate vor fi aspru sancţionate.
