Preşedintele Tribunalului, împreună cu prefectul, întocmesc lista cu juriştii din judeţ, dintre care, prin tragere la sorţi, preşedintele Tribunalului Bihor va desemna preşedinţii şi locţiitorii birourilor electorale ale secţiilor de votare la alegerile prezidenţiale din 22 noiembrie. În cazul în care numărul juriştilor cuprinşi în listă este insuficient, lista va fi completată cu alte persoane cu o reputaţie bună în localitate.
Titlurile zilei
-
Primar din Buduslău, prins în flagrant de Parchetul European în timp ce primea mită
Primarul UDMR al comunei Buduslău din județul Bihor, Kócza István, a fost pus sub control judiciar și acuzat de corupere pasivă de Parchetul European (EPPO), în cadrul unei anchete care are legătură cu executarea unui contract finanțat de UE pentru îmbunătățirea infrastructurii rutiere agricole. Primarul a cerut 5% din valoarea contractului.
-
Acces la „Campusul personal UO” și în „Campusul Virtual Global” - Universitatea din Oradea se extinde
Deoarece această inițiativă a conducerii Universității din Oradea a fost primită cu mare interes și, mai cu seamă, pentru că aceasta oferă resurse de învățare aproape inepuizabile, platforma educațională EON Reality (EON-XR) este acum disponibilă pentru toți studenții și profesorii universității.
-
O carte despre echilibru, scrisă la vârsta începuturilor - Lansare editorială la Liceul Ortodox
În spațiul unei școli, apar uneori evenimente care depășesc firescul vieții cotidiene și se transformă în momente de mărturie despre ceea ce poate rodi, discret, dar răscolitor, în sufletul unui tânăr.
-
Peste 50 de elevi bihoreni la concursul de protecție civilă - „Cu Viaţa Mea Apăr Viaţa”
Zeci de elevi au participat, miercuri, pe baza de antrenament a Gărzii de Intervenție 1 Mai, la etapa județeană a concursului „Cu Viaţa Mea Apăr Viaţa”.
-
Poluarea, pesticidele, schimbările climatice afectează dramatic o ființă esențială pentru viață - Albinele, o scădere alarmantă
Președintele Asociației Crescătorilor de Albine din România (ACA), Răzvan Coman, a atras atenția, de Ziua Mondială a Albinei, asupra scăderii alarmante a populațiilor de albine din cauza poluării, pesticidelor și a schimbărilor climatice.
-
Nunta de Aur - 23 de cupluri premiate
Primarul Florin Birta a felicitat miercuri, 20 mai, cele 23 de cupluri prezente în Sala Mare a Primăriei Oradea, cu ocazia evenimentului „Nunta de Aur”, aflat la cea de-a cincea ediţie din acest an.
Subprefecţii PSD - Unul, pe poziţie, celălalt, la dispoziţie
Guvernul a hotărât, în şedinţa de sâmbătă, la propunerea ministrului Administraţiei şi Internelor, Vasile Blaga, schimbarea unuia dintre cei doi subprefecţi ai judeţului Bihor numiţi la propunerea PSD. Nicu Silviu Odobasianu a fost demis, în timp ce celălalt subprefect, Claudiu Pop, rămâne în funcţie.
- 05 Octombrie 2009
- Citeste
prima pagina
- 05 Octombrie 2009
- Citeste
Azi, 3 octombrie
Este a 276-a zi a anului
Mai sunt 89 zile până în 2010
Soarele răsare la ora 07.33
Soarele apune la ora 19.09
Calendar ortodox: Sf. Sfinţit Mc. Dionisie Areopagitul; Sf. Mc. Teoctist
Calendar greco-catolic: Sf. Dionisiu Areopagitul, ep., mc. (+ sec. I).
Maxima zilei: "Banul duce la destrămarea imperiilor şi la prăbuşirea cetăţilor." Miron COSTIN
Reţeta zilei
Tartă cu mere
Ingrediente: 3 mere decojite şi tăiate felii (se pot stropi cu lămâie ca să nu se oxideze), 3 ouă, migdale tăiate/măcinate, 20 g făină, 1 plic praf copt, 120 g zahăr pudră (sau după ochi), frişcă lichidă 30 cl.
Preparare: Se amestecă bine de tot ouăle cu zahărul pudră şi puţină sare. Se pun migdalele, făina, praful de copt sau amidon, apoi frişca lichidă. La făină se mai poate adăuga o lingură, după ce se pune frişca lichidă, să fie aluatul ca la clătite. Se unge o formă cu unt şi se tapetează. Se pune aluatul, merele în cerc şi se dă la cuptor 30 min. la 180 grade.
REMEMBER
Ziua Unităţii Germane.
1385 - Menţionarea judeţului Jaleş, primul judeţ din Ţara Românească. Dan I a dăruit mănăstirii Tismana 400 de găleţi de grâu din dijma percepută din acest judeţ.
1829 - S-a născut George Creţianu, poet şi publicist, membru de onoare al Academiei Române (22 mart. 1882). (m. 6 aug. 1887)
1839 - S-a născut Teodor Burada, folclorist, etnograf şi muzicolog, membru corespondent al Academiei Române (25 mart. 1887). (m. 17 febr. 1923)
1848 - Adunarea secuilor de la Lutiţa a decis organizarea oştirii secuieşti. (3/15-4/16)
1859 - S-a născut actriţa italiană de teatru Eleonora Duse, una dintre marile interprete ale personajelor ibseniene. (m. 21 apr. 1924)
1875 - S-a născut regina Maria (Maria Alexandra Victoria de Saxa-Coburg), soţia regelui României Ferdinand I (1914-1927), fiica ducelui britanic Alfred de Edinburgh, membru de onoare al Academiei Române (1 mai 1915). (3/15) (m. 18 iul. 1938)
1893 - S-a născut, la Sinaia, regele României, Carol al II-lea de Hohenzollern-Sigmaringen (1930-1940), protector şi preşedinte de onoare al Academiei Române. (3/15) (m. 4 apr. 1953)
1916 - A venit în România misiunea militară franceză condusă de generalul Berthelot. (3/16)
1919 - S-a născut actorul francez de comedie Jean Lefebvre, cunoscut pentru rolurile interpretate în serialele "Jandarmii" şi "Compania a şaptea". (m. 9 iul. 2004)
1919 - S-a născut economistul american James McGill Buchanan, laureat al Premiului Nobel pentru Economie în 1986.
1927 - S-a născut matematicianul Radu Miron, membru corespondent şi membru titular al Academiei Române (1993).
1929 - A murit Gustav Stresemann, cancelarul german al Reichului în 1923 şi ministru de externe în perioada 1923-1929. (n. 10 mai 1878)
1932 - S-a născut regizorul Mircea Drăgan.
1938 - A murit mareşalul Alexandru Averescu, preşedinte al Ligii
Poporului, prim-ministru, membru de onoare al Academiei Române (7 iunie 1923). (n. 9 mart. 1859) 1954 - S-a născut Ioan Groşan, prozator şi dramaturg.
1963 - A murit inginerul mecanic Augustin Maior, întemeietor al primei şcoli de telegrafie şi telefonie din Transilvania. (n. 21 aug. 1882)
1994 - A murit actorul german Heinz Rühmann. (n. 7 mart. 1902)
1994 - A murit actorul american Dub Taylor. (n. 26 febr. 1907)
1997 - Întâlnire la vârf, la Varna (Bulgaria), a preşedinţilor României, Emil Constantinescu, Bulgariei, Petăr Stoianov şi Turciei, Suleyman Demirel.
1998 - Întâlnirea trilaterală România-Bulgaria-Grecia, la Delphi (Grecia). Preşedintele Emil Constantinescu a purtat convorbiri cu omologii bulgari şi greci, Petăr Stoianov, respectiv Konstantinos Stephanopoulos. (3-4 oct.)
1999 - A murit industriaşul japonez Akio Morita, inventatorul walkmanului şi fondatorul holdingului electronic "Sony". (n. 26 ian. 1921)
2000 - A murit Olga Necrasov, antropolog, membru titular (22
ianuarie 1990) al Academiei Române. (n. 1/14 sept. 1910, St. Petersburg)
2003 - A murit prozatoarea şi poeta Profira Sadoveanu. (n. 21 mai 1906)
2005 - Eclipsă inelară de soare, care a fost vizibilă parţial şi din România, între orele 11.00 şi 12.50 (ora României). La Bucureşti, Luna a acoperit Soarele, la ora 12.32, în proporţie de 45-46 la sută.
Astăzi, la HOLLYWOOD MULTIPLEX:
G.I. JOE: ASCENSIUNEA COBREI - N. 15
orele: 11.45; 14.15; 18.45; 21.15
VREI SĂ TE ÎNSORI CU MINE? - A.G.
ora: 16.30
G-FORCE: SALVATORII PLANETEI - A.G. - 3D
orele: 15.15; 19.00
DESTINAŢIE FINALĂ - I.M. 18 - 3D
orele: 13.15; 17.15; 20.45; 22.30
ADEVĂRUL GOL-GOLUŢ - A.P. 12
orele: 12.00; 14.00; 16.00; 18.15; 20.15; 22.15
GAMER - JOCUL SUPRAVIEŢUIRII - I.M. 18
PREMIERĂ
orele: 15.30; 20.00; 22.00
VIAŢA PENTRU SORA MEA - A.P. 12
orele: 12.45; 17.45
ULTIMA CASĂ PE STÂNGA - I.M. 18
PREMIERĂ
orele: 17.30; 21.45
IUBIRE LA NEW YORK - A.P. 12
PREMIERĂ
orele: 12.30; 15.00; 19.30
Telefoanele complexului: 0259/420.002, 0259/420.003 şi 0359/405.501.
Teatrul de Stat pentru Copii şi Tineret "Arcadia" - secţia română prezintă astăzi, de la ora 11.00, la sediu, spectacolul "Apolodor, pinguinul călător", iar mâine, de la ora 11.00, secţia maghiară prezintă, tot la sediu, spectacolul "Ioan cel Viteaz".
Teatrul de Stat Oradea - Trupa "Iosif Vulcan" prezintă mâine, de la ora 18.00, la Casa de Cultură a Sindicatelor, spectacolul "Toate drumurile duc la Roma", în regia artistică a lui Daniel Vulcu.
Minima moralia
* Un negru se plimba în Gara de Nord cu un papagal pe umăr.
Un şmecher întreabă:
- Vorbeşte?
La care papagalul răspunde:
- Abia ieri l-am primit din Africa!
- 03 Octombrie 2009
- Citeste
Sărbătoare la Grădina Zoologică
- 03 Octombrie 2009
- Citeste
Agenda culturală
- 03 Octombrie 2009
- Citeste
"Toamna orădeană", în culorile artiştilor plastici
În jur de 20 de artişti platistici profesionişti şi amatori din Oradea şi Beiuş îşi prezintă, începând de ieri, în cadrul Toamnei orădene, lucrările pe Corso, spre încântarea trecătorilor, care se opresc şi le admiră minute în şir. Dacă vremea nu le va strica planurile, artiştii vor ieşi în stradă şi astăzi, pentru a-şi prezenta lucrările, între orele 10.00-18.00.
- 03 Octombrie 2009
- Citeste
Vor să depăşească un prag psihologic: Dinamo Bucureşti - CSM Oradea
În etapa a II-a a Diviziei A de baschet masculin, echipa CSM Oradea se va deplasa la Bucureşti, pentru jocul cu Dinamo. Partida nu se anunţă deoc uşoară pentru oaspeţi, pentru că dinamoviştii, chiar dacă în ultimele două sezoane au devenit o formaţie de pluton, sunt redutabili atunci când joacă pe teren propriu.
- 03 Octombrie 2009
- Citeste
Oaspeţii vor să rămână neînvinşi: HC Odorhei II - CSM Oradea
Echipa de handbal masculin CSM Oradea va avea o săptămână de foc, elevii antrenorului Sebastian Tudor urmând să întâlnească principalele adversare ale luptei pentru supremaţie în seria D a Diviziei A de baschet masculin. Astfel, orădenii vor juca astăzi pe terenul echipei CS Odorhei II, iar joi, se vor deplasa la Baia Mare, pentru întâlnirea cu Extrem, liderul clasamentului.
- 03 Octombrie 2009
- Citeste
Prima pagină
- 03 Octombrie 2009
- Citeste


