Şteianca Irina Maria Bara îşi continuă ascensiunea în circuitul profesionist de tenis. Dacă anul trecut l-a încheiat pe locul 337 la simplu şi 290 la dublu, în ultimul clasament dat publicităţii de WTA tenismena bihoreană se regăseşte pe poziţiile 243, cu 205 puncte, respectiv 150, cele mai înalte din cariera sa.

Ultimul rezultat notabil l-a obţinut în Egipt, la Sharm El Sheikh, unde, fără să se numere printre favorite, a câştigat proba de dublu a turneului dotat cu premii în valoare de 100.000 de dolari, împreună cu ucraineanca Alona Fomina (27 ani). Până să-şi adjudece trofeul şi premiul pus în joc, perechea româno-ucraineană a eliminat, printre altele, favoritele nr. 1, chiar în primul tur, şi nr. 3, în semifinale.

A fost al cincilea triumf şi cel mai important în această probă în 2016, după concursurile de la Tarragona, Hammamet, ambele de 10.000 dolari, Torun şi Bad Salgau, de 25.000 de dolari, şi al 21-lea al carierei din 36 de finale disputate.  La simplu a câştigat în acest an două competiţii ITF la Hammamet (10.000 dolari) şi Hodmezovasarhely (25.000 dolari).

Sportiva în vârstă de 21 de ani antrenată de tatăl său, Călin Bara, are un bilanţ de 46 vitorii - 22 înfrângeri la simplu şi 41-18 la dublu.

Irina Maria Bara este a opta între româncele care punctează în clasamentul WTA după Simona Halep (locul 4, cu 4728 puncte); Irina Begu (29 - 1.531 puncte); Monica Niculescu (37 - 1.410 puncte); Sorana Cîrstea (81 - 780 puncte);  Ana Bogdan (119 -519 puncte); Patricia Ţig (113 - 536 puncte) şi  Andreea Mitu  (214 - 241 puncte)