Succes scontat pentru echipa de hanbal masculin pregătită de Sebastian Tudor care s-a impus 24-20 (9-9) în duelul cu Academia Minaur Baia Mare într-un meci contând pentru etapa a 16-a din Seria B a Diviziei A.

Prima repriză a stat în general sub semnul echilibrului, cea mai mare diferenţă înregistrată fiind de trei goluri (8-5). Cu toate acestea, tânăra şi valoroasa echipă băimăreană a reuşit să revină egalând situaţia pe tabela de marcaj până la pauză. În partea a doua, experienţa bihorenilor şi-a spus cuvântul astfel că după ce au preluat din nou conducerea nu au mai cedat-o până la final. Cel mai consistent avantaj al gazdelor s-a consemnat în minutul 54 atunci când CSM conducea cu 22-16. Până la final, oaspeţii au mai redus din diferenţă astfel că jocul s-a terminat cu rezultatul de 24-20. „Am încercat să trimit mai mult în teren jucătorii care au evoluat mai puţin în această ediţie de campionat. Am încercat diferite formule de joc, tocmai pentru a putea să le dăm şansa şi acelor jucători care prind minute mai puţine. Victoria este importantă însă. Acum ne aşteaptă un meci greu la Cluj-Napoca, practic va fi un meci care pe noi ne interesează, pentru că vrem să mergem până la etapa din 24 martie, când se va juca promovarea, pe terenul celor de la Minaur Baia Mare, fără nicio înfrângere", a declarat Sebastian Tudor, antrenorul CSM Oradea. Golurile bihorenilor au fost marcate după cum urmează: Petru Stroe 7 goluri, Georgel Haiduc 7, Răzvan Radu 4, Elvis Acsinia 3 şi Alexandru Pop 3.

Alte rezultate din etapa a 16-a: Minaur Baia Mare – CSU Poli Timişoara 39-26, U Craiova - U Cluj 28-28 şi CNE Sighişoara – CNOT Braşov 25-37. CSU Târgu Jiu şi HC Sibiu au stat.

Pe primele locuri după 14 jocuri disputate sunt: 1. Minaur Baia Mare - 40 puncte, 2. CSM Oradea – 38 puncte, 3. Universitatea Craiova – 26 puncte şi 4. Universitatea Cluj – 25 puncte.