Restructurarea atinge şi Romtelecom Bihor
*Majoritatea oficiilor comerciale au fost desfiinţate
*Factura telefonică se poate plăti la bănci şi la oficiile poştale
Procesul de restructurare al Romtelecom îşi face simţit efectele şi la nivelul judeţului Bihor. Pe lângă reducerea personalului, cu scopul eficientizării activităţii, s-a trecut şi la desfiinţarea oficiilor comerciale, la nivelul ţării mai funcţionând doar 83 de ghişee. Anul trecut, erau angajaţi la Romtelecom Bihor circa 600 de angajaţi, la ora actuală fiind 380.
Dintre cele 11 oficii comerciale ale Romtelecom Bihor, în această lună au fost închise 9 (dintre care 4 în municipiul Oradea). Cele două oficii care au rămas în Oradea sunt oficiile comerciale numărul 3 (de la intersecţia Bdul Dacia cu strada Transilvaniei - cartierul Rogerius) şi oficiul comercial "Mercur" (de pe strada Republicii, zona centrală.
Florin Zmaranda, director operaţiuni judeţene - Romtelecom Bihor, ne-a declarat: "Pentru plata facturii telefonice oferim alte alternative: achitarea la unităţile bancare, cu care avem încheiate convenţii în acest sens, şi prin oficiile poştale existente în reţeaua rurală şi urbană. De asemenea, cele două oficii comerciale care au rămas în Oradea vor oferi în continuare clienţiilor noştri aceleaşi servicii pe care le presta şi până acum. Persoanele care solicită diverse servicii (cereri de instalare, reclamaţii etc.) pot să ni se adreseze prin apelarea la numărul de telefon 930. Apelul este gratuit."
În Oradea, factura telefonică se poate plăti la următoarele bănci: Banc Post, Banca Comercială Română (BCR), HVB Bank, ING Bank, ABN Bank, Romexterra, Banca Transilvania şi Banca Ţiriac. Abonaţii din judeţ pot achita contravaloarea facturii la: BCR şi Banc Post - Aleşd, BCR - Beiuş, BCR şi Banc Post - Salonta, Ştei, BCR - Marghita, şi Banc Post - Vadu Crişului. Posesorii de carduri emise de BCR, Banc Post şi Banca Ţiriac pot efectua plata mult mai repede.
Spaţiile care au găzduit oficiile comerciale desfiinţate (cele care sunt în proprietatea Romtelecom) vor fi închiriate.
O parte din personalul care lucra la ghişee a fost disponibilizat, o altă parte a intrat în procesul de evaluare a potenţialului, care se va încheia la finele acestei luni, urmând ca de la începutul lunii mai să lucreze la cele două oficii comerciale rămase.
"Procesul de eficientizare s-a desfăşurat etapizat. Cele mai importante obiective au fost atinse: regionalizarea şi centralizarea anumitor servicii. Reducerea personalului s-a datorat investiţiilor făcute la centralele telefonice, în noi reţele telefonice", ne-a mai precizat Florin Zmaranda.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.